Przeczytaj list pasterski biskupów na rozpoczynający się Rok Rodziny.
Drodzy Bracia i Siostry!
Przede wszystkim pragniemy jednak zachęcić Was i wszystkich ludzi dobrej woli do pogłębienia spojrzenia na rodzinę, która jest nie tylko podstawową komórką społeczną, ale również – zgodnie z Bożym zamysłem – właściwym środowiskiem osobowego rozwoju człowieka. Przez umacnianie wzajemnej miłości, pielęgnowanie wierności, uczciwości i otwartości na nowe życie, małżonkowie budują – jak powiedział św. Augustyn – „małe królestwo” i „dom Pana”. Dzieje się tak, gdy rodzina tworzy prawdziwą wspólnotę osób, szkołę komunii człowieka z Bogiem i ludzi między sobą; gdy służy życiu, angażuje się w dzieło rozwoju społeczeństwa, bierze czynny udział w posłannictwie Kościoła. Wówczas staje się „Kościołem domowym”, czyli wspólnotą dostępującą zbawienia i zdolną przekazywać zbawienie innym.
Jesteśmy przekonani, że realizacja tak rozumianego powołania do życia małżeńskiego i rodzinnego wymaga nieustannego wsparcia łaską sakramentu Eucharystii i słowa Bożego. W pracy duszpasterskiej zauważamy konieczność lepszego uświadomienia tej potrzeby i podjęcia intensywniejszej pracy formacyjnej, zwłaszcza wśród dzieci, młodzieży, narzeczonych i młodych małżonków. Chodzi
o umocnienie przekonania, że sakramentalne małżeństwo i rodzina jest skarbem, dziecko błogosławieństwem, a wzajemna miłość sensem życia.
3.Realizacja tego zadania wymaga przypomnienia i rzetelnego wyjaśnienia czterech zasadniczych wezwań zawartych w Biblii, a mianowicie:
1. Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela;
2. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił;
3. Czcij ojca swego i matkę swoją;
4. Kto przyjmuje dziecko, Mnie przyjmuje;
Niech w naszych rodzinach i kościołach będzie w tym Roku więcej modlitwy i refleksji dotyczących małżeństwa i rodziny. Zarówno duszpasterzy, jak i liderów ruchów, stowarzyszeń i wspólnot modlitewnych zachęcamy do podjęcia tematu małżeństwa i rodziny podczas katechez i spotkań parafialnych. Konkretnym wsparciem w tej pracy może być nauczanie papieży Franciszka i Benedykta XVI, zwłaszcza ich wspólna encyklika Lumen fidei, która pokazuje wartość i znaczenie wiary w kształtowaniu życia małżeńskiego i rodzinnego.
Niech naszym przewodnikiem na drodze ponownego odkrywania natury, godności i zadań chrześcijańskiej rodziny będzie bł. Jan Paweł II, nazywany często Papieżem Rodziny. Zbliżająca się kanonizacja mobilizuje nas, aby ponownie sięgnąć do Jego bogatego nauczania o małżeństwie i rodzinie. Przeczytajmy we wspólnotach rodzinnych słowa Jana Pawła II kierowane do rodzin w czasie pielgrzymek do Ojczyzny. Szczególnie zachęcamy wszystkich do poznania papieskiego dokumentu Familiaris consortio, co niech umożliwi nasz wspólny tygodnik „Gość Niedzielny” i nasze diecezjalne radia.
4. Siostry i Bracia!
Rozwińmy w parafiach jak najszerzej dzieło modlitwy w intencji młodego pokolenia, małżonków i wszystkich rodzin, zwłaszcza tych, które borykają się z trudnościami. Najbliższy rok niech będzie czasem naszego – jeszcze większego – otwarcia się na sprawy dzisiejszej rodziny, jej potrzeby i stojące przed nią wyzwania. Skorzystajmy z okazji, by odkryć na nowo wartość i znaczenie sakramentu małżeństwa i rolę chrześcijańskiej rodziny w społeczeństwie, a modlitwę za młode pokolenie włączmy do naszego codziennego pacierza.
Przede wszystkim otoczmy troską nasze rodziny: te które sami tworzymy. Niech jej wyrazem będzie rodzinna modlitwa i szczery, rodzinny dialog o kondycji rodziny, o tym, co w niej dobre i szlachetne. Miejmy też odwagę mówić o słabościach i brakach, aby jeszcze lepiej budować własne wspólnoty rodzinne, aby je umacniać, aby były przestrzenią miłości, prawdy, pokoju, przebaczenia i bezpieczeństwa. Tylko tak ukształtowana rodzina może się stać – w łańcuchu pokoleń – wiarygodną szkołą ofiarnych małżonków i rodziców.
Zjawisko migracji zarobkowej mobilizuje nas do modlitwy i troski o tych, którzy z braku pracy i warunków do godnego życia, poczuli się zmuszeni do opuszczenia Ojcowizny. Wszyscy migranci potrzebują modlitwy najbliższych, pamięci oraz duchowego wsparcia ze strony wspólnoty parafialnej i jej duszpasterzy. Niech czas Adwentu i Bożego Narodzenia będzie okazją do odnowienia z nimi kontaktów i duszpasterskich spotkań, kiedy w świąteczne dni powrócą na Ojcowiznę, której ważnym elementem jest parafialny kościół i parafialna wspólnota.
Wszystkie Rodziny górnośląskiej metropolii zapewniamy o modlitwie i na Rok Rodziny udzielamy pasterskiego błogosławieństwa: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego!
Niech mocą Bożego błogosławieństwa – i naszego wspólnego zaangażowania – każda Rodzina będzie Miłością Wielka!
Katowice, 24 listopada 2013 r.,
w Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata.
Podpisali, biskupi diecezjalni metropolii górnośląskiej
† Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita Katowicki
† Andrzej Czaja
Biskup Opolski
† Jan Kopiec
Biskup Gliwicki