Nowy numer 38/2021 Archiwum

Otarcie o wieczność

13 września zmarł prof. Czesław Józef Freund z Akademii Muzycznej w Katowicach. Wspominają go jego studenci.

Był absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach (rok ukończenia: 1971), a od 1980 r. aż do śmierci jej wykładowcą. Przez lata kierował Katedrą Chóralistyki oraz był dziekanem Wydziału Kompozycji, Teorii i Edukacji Muzycznej. Uczył również w Państwowej Szkole Muzycznej w Rybniku. Przez lata był dyrygentem Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz współzałożycielem i dyrygentem Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Katowicach. W czerwcu br. obchodził z Chórem Kameralnym AM 15-lecie jego istnienia. Z oboma zespołami zdobył liczne nagrody na konkursach w kraju i za granicą. Był wysoko cenionym dyrygentem i wykładowcą oraz jurorem w wielu konkursach muzyki chóralnej.

Zmarł po ciężkiej chorobie. Został pochowany w Rybniku 19 września.

Dla swoich studentów był prawdziwym przyjacielem. Jako człowiek może być wzorem do naśladowania. Charakteryzowały go wysoka kultura osobista, pokora i prawdziwie chrześcijańskie przyjmowanie trudności życia.

6 maja 2013 r. członkowie Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Katowicach otrzymali od swojego dyrygenta wiadomość z oficjalnym zaproszeniem na koncert z okazji jubileuszu 15-lecia chóru. Poniżej znajdował się podpis: „Z muzycznymi pozdrowieniami, wyrazami przyjaźni – Wasz były dyrygent – Czesław Freund”. Wywołało to niemałe zamieszanie w gronie chórzystów. Sprawa została wkrótce wyjaśniona przez samego profesora. E-mail ten był skierowany głównie do byłych chórzystów i w świetle tego należało interpretować podpis. Jednak to zdarzenie okazało się, niestety, prorocze. Teraz każdy, kto znał profesora, ze smutkiem i wdzięcznością myśli na temat fenomenu jego życia, w tym i pracy artystycznej.

Warsztaty w Brennej, marzec 2013 r.   Warsztaty w Brennej, marzec 2013 r.
Magdalena Seman

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama