Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Nauczyciel nowej ewangelizacji

- Św. Jacek głosił słowo Boże w sposób nowatorski, jak na czasy, w których żył - przypomniał dominikanin o. Michał Śliż.

"Czego dzisiaj możemy się od św. Jacka nauczyć?" – takie spojrzenie na życiorys świętego zaproponował w jego liturgiczne wspomnienie o. Michał Śliż OP.  – Kiedy się nad tym zastanawiałem, to pierwsze, co mi przyszło do głowy, to ”to coś”, co zafascynowało Jacka w św. Dominiku tak bardzo, że postanowił zostawić dosłownie wszystko, by wstąpić do zakonu kaznodziejskiego – przypomniał. – To było głoszenie Słowa. Jak na tamte czasy bardzo nowatorskie – mówił podczas Mszy św. w intencji pracowników „apostolstwa Słowa”, która sprawowana była w sobotnie przedpołudnie w katowickiej katedrze. Przewodniczył jej abp Wiktor Skworc.

O. Michał Śliż, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Katowicach, zauważył w homilii, że św. Jacek jest nauczycielem nowej ewangelizacji. – Pierwszy rys tej nowej ewangelizacji, którego możemy się nauczyć od św. Jacka, to zakorzenienie w Chrystusie. Nie ma sensu nasze głoszenie, nasze świadectwo, jeśli nie jest zakorzenione w Chrystusie. Jeśli nie ma swojego źródła w Jezusie, bo kogo wtedy głosimy, o czym mówimy? – podkreślił.

Według kaznodziei, drugą ważną sprawą jest odwaga. – Nowatorstwo głoszenia św. Jacka i św. Dominika polegało na tym, że nie czekali w świątyni na lud wierny, ale do tego ludu szli. Dziś bardzo potrzebujemy tego wyjścia i nie dotyczy to tylko nas kapłanów, ale każdego z nas – przekonywał. Jak przypomniał, podstawą jest spotkanie Jezusa w sercu i podzielenie się tym doświadczeniem z drugim człowiekiem. – Największy problem polega na tym, że się boimy porażki, że nam się nie uda.

O. Michał Śliż przypomniał, że niektóre z podjętych przez Jacka inicjatyw również kończyły się porażką, np. misja w Prusach czy pierwszy założony klasztor. Jednak te trudności tylko umacniały w nim pragnienie głoszenia słowa Bożego. – Trzeba podkreślić, że jeśli na tę odwagę wyjścia będziemy patrzeć bez zakorzenienia w Chrystusie, to może to być niebezpieczne. Może się wydawać zbyt liberalne – zaznaczył dominikanin.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy