Nowy numer 33/2018 Archiwum

Prorok, czy kto?

Kardynał Hlond był prorokiem? Czytając jego teksty można wyciągnąć taki wniosek.

Rok 2013 uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego jest poświęcony pochodzącemu z Mysłowic kard. Augustowi Hlondowi. Trwa także proces beatyfikacyjny tego wybitnego duszpasterza. Był pierwszym biskupem diecezji katowickiej i późniejszym prymasem Polski.

Choć od tamtych czasów minęło wiele lat, to jednak okazuje się, że Jego nauczanie jest ciągle wartościowe i aktualne. Kard. Hlond odważnie - z perspektywy naszych czasów - mówił o tym, że „państwo nie jest Bogiem”, bo nie stwarza norm moralnych. O tym, że jego słowa mają wartość ponadczasową, przypomniał abp Wiktor Skworc podczas Mszy św. o rychłą beatyfikację kardynała (więcej przeczytaj TUTAJ).

Zbierając zewsząd coraz to więcej informacji na temat Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, wyłania się przed nami nietuzinkowa postać. Ciężkim zaniedbaniem byłoby pominąć ją milczeniem. Dlatego uważam, że koniecznie trzeba, abyśmy bardziej zaangażowali się w trwający w województwie śląskim "Rok Hlonda". Zwłaszcza, że program obchodów jest dość bogaty.

Hołd Hlondowi składają także mieszkańcy Warszawy. Już w poniedziałek, 24 czerwca o 15.00 w archikatedrze św. Jana zostanie odprawiona Msza św. u grobu kard. Augusta Hlonda, której przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Oprawę muzyczną zapewni Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.

Teraz Śląsk nie ma żadnego kardynała. Po śmierci kard. Nagy’ego żaden z żyjących obecnie kardynałów nie ma swoich korzeni na naszej ziemi. Może to doskonała okazja, aby odkryć bogactwo i głębię nauczania tych, którzy do tej pory wyszli ze Śląska.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • svatopluk
  12.06.2013 13:27
  Mamy jeszcze kardynała ze Śląska - Joachima Meisnera z Wrocławia.
  doceń 1
 • Roman_Lekapenos
  12.06.2013 22:25
  Salva reverentiae kard. Hlonda, ale napiszcie, co zrobił w 45 kanonikowi Piontkowi, biskupom Kallerowi, Nathanowi i innym? Czemu się o tym w Polsce nie pisze???
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama