• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Państwo nie jest Bogiem

  xpł

  dodane 09.06.2013 15:24

  Metropolita katowicki przypomniał, że nie jesteśmy zobowiązani w sumieniu do przestrzegania zarządzeń władz cywilnych, jeśli są sprzeczne z wymogami porządku moralnego, z podstawowymi prawami osób lub wskazaniami Ewangelii.

  W katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla abp Wiktor Skworc odprawił Mszę św. w intencji beatyfikacji sługi Bożego kard. Augusta Hlonda. Rok 2013 uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego jest poświęcony temu pochodzącemu z Mysłowic wybitnemu duszpasterzowi. W katedrze modlili się też przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych.

  Podczas homilii metropolita przypomniał słowa kard. Hlonda, który mówił, że to wartości decydują o tym, kim jest człowiek. - Człowiek od początku żył w sferze wartości, którą ukształtował Bóg - mówił abp Skworc. Przypomniał, że w życiu trzeba kierować się właściwą hierarchią wartości. Chrześcijaństwo od początku pokazywało, jaki jest odpowiedni wybór wartości, tak, by niższe nigdy nie przesłoniły wyższych.

  - Stąd tak mocne wołanie Jezusa, by szukać zawsze tego, co w górze, co opiera się zniszczeniu przez mole i rdzę, co jest wiecznotrwałe - przypomniał abp Skworc. - Wielu jednak ryzykuje odrzucenie wartości moralnych, duchowych, a przede wszystkim wartości sakralnych; ryzykuje „uszkodzenie” duszy, co jest klęską człowieka, jego skarłowaceniem i degradacją - zauważył metropolita.

  Odnosząc się do toczącej się w mediach dyskusji na temat źródeł prawa, zacytował list „O chrześcijańskie zasady życia państwowego” z 1932 r., w którym kard. August Hlond pisał: „państwo jest od Boga, ale nie jest Bogiem, a więc nie jest źródłem prawa..., nie stwarza moralności ani nie ustanawia jej normy (...). Przyrodzone prawo moralne i dekalog obowiązują państwo w tej samej mierze, co jednostkę i rodzinę... Państwo nie ma więc mocy uprawiania nieetycznych czynów, czyli zło nie staje się moralne i dozwolone przez to, że się go dopuszcza Państwo (...).

  Najbardziej stanowczo odrzuca też Kościół zasadę, że polityka w ogóle stoi poza dziedziną praw moralnych. To niczym nie uzasadnione uproszczenie jest sprzeczne z podstawowym pojęciem o Państwie, wprowadza samowolę do życia publicznego i zmienia w piekło wzniosłą instytucję Państwa, stworzoną dla dobra i pomyślności ludzi. Bo jakimże udręczeniem stałoby się życie ludów, gdyby prawo moralne przestało obowiązywać w dziedzinie państwowej! Czy rządy, hołdujące tej teorii, mogłyby się odwoływać do sumienia obywateli w imię jakiegoś autorytetu moralnego? Prawem stałaby się siła, bo moralna pustka w polityce prowadzi zawsze do polityki gwałtu”.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • tym_samym
   10.06.2013 07:05
   Wklejam poniewaz sie zgadzam: Polak pracujacy dla amerykanskich kapitalistow. "Gdyby Irlandczyk, Grek czy Niemiec zarabiał 1500 Euro i 5.50 Euro wydawał na litr paliwa, 20 Euro na kino i 250 Euro na średniej klasy buty, 5 tys. Euro za metr kw. mieszkania i 60 tys. Euro za średniej klasy nowy samochód, to na ulicach panowałaby regularna, krwawa wojna! Polska płaca minimalna 334 Euro, minimalna płaca w Irlandii 1462 Euro przy zbliżonych kosztach życia. Polacy to najgłupszy naród na świecie “ od zawsze okradany i poniżany, i nawet nie zdający sobie z tego sprawy (vide wyniki wyborów). A teraz jeszcze będziemy się dokładać do wymienionych wyżej państw. Bo nas stać a oni mają mityczny kryzys. To co jest w Polsce to nawet nie można nazwać kryzysem, to jest od zawsze dno i dwa metry mułu!!! Polak jest tanim wyrobnikiem UE, a Polska rynkiem zbytu dla towarów drugiej i trzeciej kategorii po cenach wyższych niż w UE !! LUDZIE OTWÓRZCIE OCZY Gdybym był okupantem i chciał zniszczyć naród to wyganiałbym młodych ,mądrych ludzi zagranicę œza chlebem na emigrację, podnosiłbym podatki i wprowadzałbym nowe, dawał podwyżki i kolejne przywileje resortom siłowym, stawiałbym 500 nowych radarów, wzmacniałbym inwigilację obywateli, likwidowałbym państwowe szkolnictwo i służbę zdrowia oraz ograniczałbym do nich dostęp, oddałbym banki, media i handel obcym i wrogom Polski, wyśmiewałbym ich wartości i religię, skłócałbym młodych ze starszymi ,aby przez œodwróconą hipotekę przejąć za bezcen ich mieszkania i domy, zachęcałbym ich kobiety do feminizmu ,prostytucji i aborcji ,aby nie nadawały się na dobre matki i żony, zadłużałbym ich bezpośrednio oraz pośrednio przez państwo i gminy, aby nie mogli się temu sprzeciwiać, likwidowałbym ich przemysł ,a w zamian budowałbym ogromne stadiony na kredyt, aby przynosiły straty, dopuszczałbym do sejmu złodziei i degeneratów,itd. Obejrzyj się wokoło!!!!!! niech każdy prawdziwy Polak wklei to raz pod jakimś artykułem
  • hjsagdasjda
   10.06.2013 09:17
   Wrzucanie do jednego worka wszystkich religii to nędzna sztuczka polemiczna.

   A pustkę moralną, to ja widzę tam, gdzie się kapłanów eliminuje.

  • MacBlacker
   10.06.2013 14:45
   Pewien fircyk kiedyś ogłaszał akcję "nieposłuszeństwa" wobec ówczesnych rządów - wyszło jak jemu zawsze...
   Tym razem to jednak zupełnie inna sprawa - widać że w Episkopacie maja już dość durniów dzielących kościół Katolicki na "łagiewnicki" i "toruński".
   Ktoś w końcu powiedział non possumus.
  • osan
   12.06.2013 17:18
   Pan Skworc jawnie nawołuje do nieprzestrzegania obowiązującego w Polsce prawa. Jak się to ma do odpowiednich przepisów konkordatu? Czy hierarchia kościelna ma prawo podważać obowiązujący prawny porządek w państwie? Widocznie tak bo nikt na to nie reaguje. Jak przedstawiciel obcego państwa (Watykan) może tak mówić w wydawałoby się suwerennym państwie. Skandal? - to mało powiedziane.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół