Hlond znany i nieznany

Specjalna strona internetowa, sesje naukowe i Msze św. w regionie i w Warszawie oraz konkursy i wystawy uświetnią Rok Hlonda.

Sejmik województwa śląskiego 15 października ubiegłego roku jednogłośnie przyjął rezolucję w sprawie ogłoszenia roku 2013 Rokiem Kardynała Augusta Hlonda.

Wcześniej, w ramach przypomnienia postaci wybitnych Ślązaków, w naszym województwie rok 2011 r. był poświęcony Wojciechowi Korfantemu, a 2012 r. - Konstantemu Wolnemu. Samorząd regionu pozyskał obchodów Roku Hlonda patronat m.in. prymasa Polski i prezesa IPN.

Przewodniczący sejmiku województwa śląskiego, Andrzej Gościniak, poinformował dziennikarzy, w czasie wtorkowej konferencji prasowej o dalszych planach obchodów Roku Hlonda.

W warszawskiej archikatedrze św. Jana 24 czerwca będzie sprawowana uroczysta Msza św. z udziałem zespołu "Śląsk". Natomiast 23 września w parlamencie planowana jest sesja naukowa połączona z wystawą.

W naszym regionie w obchody Roku Hlonda wpisuje się męska pielgrzymka do Piekar Śląskich 26 maja, podczas której przypomniane będą postać kardynała i jego nauczanie społeczne. Na 9 czerwca zaplanowano uroczystą Mszę św. w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla z oprawą muzyczną Filharmonii Śląskiej.

Szlakiem od miejsca urodzenia do miejsca śmierci kard. Hlonda odbędzie się od 21 do 23 września bieg sztafetowy z Mysłowic do Warszawy. Natomiast 3 i 4 października w Mysłowicach spotkają się szkoły i instytucje noszące jego imię.

Związek Górnośląski przygotuje konkurs krasomówczy z finałem 2 października, zaś 21 października katowicki oddział IPN z Wydziałem Teologiczny UŚ sesję naukową i wystawę. W rocznicę śmierci kardynała Hlonda, 22 października, odbędzie się uroczysta sesja sejmiku województwa śląskiego.

Cały plan obchodów Roku Hlonda będzie dostępny na uruchomionej od wtorku stronie internetowej.

Andrzej Gościniak podziękował obecnemu na konferencji ks. Romanowi Chromemu z Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego za zaangażowanie Kościoła katowickiego w uczczenie wybitnego kardynała.

Więcej o kardynale Auguście Hlondzie można przeczytać m.in. w artykułach: Administrator, Rok Hlonda w Katowicach, Pozwól mu grać na pianinie i Hołd dla Hlonda.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..