Nowy numer 3/2021 Archiwum

Które drogi wybudują?

Urząd marszałkowski zaproponował projekty transportowe na lata 2014-2020.

Na proponowanej liście przyszłego Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego (RPO), która obejmuje drogi wojewódzkie, znalazły się m.in.: budowa trasy N-S w Rudzie Śląskiej (za ok. 413 mln zł) i budowa rybnickiego odcinka Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna (za ok. 560 mln zł). Propozycje te, przeznaczone do realizacji w przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020, przedstawił w środę 10 kwietnia urząd marszałkowski woj. śląskiego.

Budowa tych dwóch dróg to największe projekty transportowe proponowane do RPO. Zajmują na niej odpowiednio 2 i 4 miejsce na liście z propozycjami. Najwyżej na tej liście znalazła się budowa obwodnicy Pawłowic na przyszłej Drodze Głównej Południowej (za 77 mln zł, z czego 61,6 mln zł z UE). Na trzecim miejscu zaproponowano przebudowę prowadzącej w kierunku Oświęcimia drogi 934 na odcinku od miejscowości Imielin do drogi krajowej 44 (za 38 mln zł, z czego 30,4 mln zł z UE).

Wśród propozycji listy rankingowej nowego RPO znalazły się też m.in. przebudowa odcinka prowadzącej do lotniska drogi 913 w Pyrzowicach, oraz przebudowa drogi 933 ( łączy m.in. Jastrzębie Zdrój i Pszczynę).

Urząd marszałkowski zaproponował też listę rezerwową RPO. Na niej znalazły się trzy ważne, przygotowywane od lat regionalne projekty: przedłużenie Drogowej Trasy Średnicowej (DTŚ) do Mysłowic (za 300 mln zł, w tym 240 mln zł z UE), budowa Drogi Głównej Południowej na terenie Rydułtów, Pszowa, Wodzisławia Śl. oraz gmin Godów i Mszana (900 mln zł, w tym 720 mln zł z UE) oraz Budowa Regionalnej Drogi Racibórz-Pszczyna od Rudnika do Rybnika (też 900 mln zł, w tym 720 mln zł z UE). Przy dwóch tych ostatnich przedsięwzięciach znalazła się adnotacja, że z uwagi na wysokie koszty proponuje się ich podzielenie na etapy.

Wszystkie projekty proponowanej 20-punktowej listy projektów transportowych nowego RPO mają łącznie wartość 2,61 mld zł, przy ok. 1,9 mld zł zakładanego dofinansowania z UE. Łączna wartość 8 projektów wstępnej listy rezerwowej to 2,68 mld zł (przy ok. 2,15 mld zł z UE).

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama