Nowy numer 37/2021 Archiwum

39 km wagonów węgla dziennie

Największą firma węglowa w Europie świętowała w Katowicach 10-lecie.

To Kompania Węglowa. – Nie ma drugiej takiej firmy w Polsce, która przyjęła w ostatnich 10 latach do pracy 25 tys. osób. Dzięki naszemu istnieniu reaktywowano działalność szkół górniczych. Ponad tysiącu absolwentom tych szkół gwarantujemy zatrudnienie w kopalniach spółki – mówiła w czasie jubileuszu 1 lutego Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes Kompanii Węglowej. – Szczególnie podkreślam rolę Kompanii jako pracodawcy gwarantującego stabilne zatrudnienie. W dzisiejszych czasach to nie jest takie oczywiste – dodała.

Kompania powstała 1 lutego 2003 roku. Przejęła 23 kopalnie dawnych spółek węglowych (Rudzkiej, Gliwickiej, Nadwiślańskiej i Rybnickiej, a także Zakładów Górniczych z Bytomia i Piekar Śląskich). Przejęła też ok. 85 tys. pracowników oraz... 3,9 mld zł długów. Dziś ma 15 kopalń, zatrudnia 60 tys. osób, a ponad 90 proc. starych zobowiązań już spłaciła. Ostatnie – wobec ZUS – według planów spłaci do 2015 roku.

Jej plany na najbliższe lata to wejście na giełdę (po spłaceniu reszty starych długów w 2015 roku), zakup nowoczesnych maszyn i urządzeń wydobywczych, współudział w budowie nowej elektrowni. Kompania prowadzi też odwierty poszukiwawcze na Lubelszczyźnie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama