Nowy numer 22/2023 Archiwum

Będzie ratunek!

Rząd zabiega w Komisji Europejskiej i u francuskich władz, aby koncern energetyczny EDF mógł zrealizować wstrzymaną budowę nowego bloku energetycznego w Elektrowni Rybnik - poinformował min. Piechociński, który w Katowicach spotkał się z zarządem największych spółek węglowych.

Francuski koncern EDF, do którego należy rybnicki zakład, planował od kilku lat budowę bloku o mocy 900 megawatów, który miałby zastąpić cztery stare bloki. Koszt inwestycji szacowano na 1,8 mld euro. Nowy blok miał być efektywniejszą jednostką posiadającą jedną z najwyższych sprawności wytwarzania wynoszącą ok. 45 proc. Miał też mieć możliwość współspalania wraz z węglem biomasy. Inwestycja pozwoliłaby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla prawie o jedną trzecią. W grudniu 2011 r. koncern EDF oficjalnie potwierdził realizację projektu w ciągu sześciu lat. Jednak miesiąc temu zapowiedział wstrzymanie inwestycji, bo nowy blok, na podstawie decyzji Komisji Europejskiej, nie dostałby darmowych uprawnień do emisji CO2. Zgodnie z projektem nowych przepisów spalana wspólnie z węglem biomasa nie mogłaby liczyć na takie wsparcie jak dotychczas.

Bezpłatne uprawnienia do emisji CO2 do 2019 roku mają przysługiwać istniejącym polskim elektrowniom oraz tym nowym blokom, których budowa już się rozpoczęła. Część inwestycji, dla których, podobnie jak w Rybniku, rozpoczęły się przygotowania do budowy nie znalazła się na liście uprawnionych do bezpłatnych uprawnień emisyjnych.

"Z całą mocą walczę o to, aby Komisja Europejska zmieniła zdanie jeśli chodzi o inwestycję w Rybniku. Chodzi o decyzje inwestycyjne Francuzów; w czasie ostatniej wizyty w Paryżu twardo zabiegał o wsparcie ze strony prezydenta Francji także premier Donald Tusk" - powiedział w środę Piechociński w Katowicach. "To jest dla nas ważna inwestycja" - zapewnił wicepremier, który liczy na to, że uda się stworzyć odpowiednie warunki i nakłonić francuskiego inwestora do kontynuacji rybnickiej inwestycji.

W styczniu rada miejska Rybnika wystosowała apel do premiera, ministra gospodarki i szefa Komisji Europejskiej o podjęcie działań umożliwiających budowę nowego bloku energetycznego. Samorządowcy postulowali w nim również wprowadzenie projektu budowy nowego bloku w Rybniku do Narodowego Programu Inwestycyjnego. Dzięki temu inwestor mógłby rozliczyć część kosztów bezpłatnymi uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast