GN 32/2018 Archiwum

Biskupie świętowanie

Z rąk bł. Jana Pawła II 15 lat temu abp Wiktor Skworc przyjął sakrę biskupią.

Z okazji rocznicy w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach została oprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca. Uczestniczyli w niej abp Szczepan Wesoły z Rzymu oraz katowicki arcybiskup senior Damian Zimoń, biskup tarnowski Andrzej Jeż oraz katowicki biskup pomocniczy Józef Kupny. Kazanie wygłosił wieloletni współpracownik abp Skworca, tarnowski biskup pomocniczy Wiesław Lechowicz. Mówiąc o szczególnych znakach, jakimi są sakramenty, wyraził wdzięczność obecnemu metropolicie katowickiemu za posługę sakramentalną i troskę o piękno liturgii. Zwrócił uwagę, że z inicjatywy abp. Skworca w diecezji tarnowskich dziś pełni posługę prawie tysiąc nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., którzy przede wszystkim zanoszą ją do chorych.

Bp Lechowicz zaakcentował, że wiara domaga się świadectwa. „Wiara jest sprawą osobistą, ale nie prywatną” – podkreślił, życząc metropolicie katowickiemu, aby rozpoczęty niedawno II Synod Kościoła katowickiego ożywił odpowiedzialność wiernych za wspólnotę, której przewodzi.

W imieniu diecezjan życzenia metropolicie katowickiemu złożył biskup pomocniczy Józef Kupny. Po Mszy św. abp Skworc udzielił specjalnego błogosławieństwa apostolskiego z odpustem zupełnym oraz odsłonił poświęconą 13 grudnia ubiegłego roku tablicę upamiętniającą ofiary tzw. tragedii śląskiej, czyli górników wywiezionych do przymusowej pracy w głąb Związku Radzieckiego.

Msza św. poprzedziła rozpoczęcie katowickiego Orszaku Trzech Króli, o którym więcej można przeczytać TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama