Nowy Numer 07/2018 Archiwum

Chcą odwołać marszałka za "Klątwę"

Wniosek o odwołanie marszałka województwa śląskiego Wojciecha Saługi z PO złożyli 28 sierpnia w sejmiku radni PiS.

Uzasadniają to zgodą marszałka na wystawienie w nadzorowanym przez niego Teatrze Rozrywki w Chorzowie bluźnierczego spektaklu "Klątwa". - Zdecydowana większość mieszkańców Śląska to są ludzie wierzący i dla nich obraza krzyża to profanacja - uzasadniał Jan Kawulok, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku.

Marszałek Wojciech Saługa z Platformy Obywatelskiej w odpowiedzi przedstawiał się w rozmowie z dziennikarzami jako obrońca "wolności artystycznej". - Są środowiska, które chcą ingerować, jakie mają być spektakle, kiedy wystawiane, gdzie i dla kogo. Musimy się temu przeciwstawiać, ponieważ zagarnięcie kultury to jest zagarnięcie naszych sumień, naszych dusz - powiedział PAP marszałek Saługa.

Wystawienia "Klątwy" w Teatrze Rozrywki bronił też Henryk Mercik z Ruchu Autonomii Śląska, członek zarządu odpowiedzialny za kulturę. Jego zdaniem, przepisy prawa, zgodnie z którymi Urząd Marszałkowski sprawuje nadzór nad Teatrem Rozrywki, nie określają żadnej formy interwencji urzędników w dobór repertuaru. - I dobrze. Te kwestie powinny być pozostawione ludziom, którzy mają doświadczenie artystyczne oraz kompetencje do zarządzania instytucją kultury - powiedział PAP Henryk Mercik.

Wniosek o odwołanie marszałka będzie poddany pod głosowanie najwcześniej po miesiącu. PiS ma jednak w 45-osobowym sejmiku tylko 15 radnych. Władzę w województwie sprawuje koalicja PO-PSL-SLD-RAŚ.

Bluźnierczy spektakl chorwackiego reżysera Olivera Frljicia „Klątwa” został pokazany w Teatrze Rozrywki w Chorzowie 3 sierpnia. Na opublikowanych w internecie fragmentach tego spektaklu, nagranych wcześniej w Teatrze Powszechnym w Warszawie, widać m.in. skrajnie wulgarne profanowanie krzyża i figury Jana Pawła II.

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

Reklama

 • MarcinB-om
  28.08.2017 18:24
  Dobrze że politycy PiS złożyli taki wniosek, bo to spowoduje że sprawa stanie się bardziej znana wśród mieszkańców województwa. Jak wiemy, "kto ma uszy, niech słucha", ci którzy usłyszą bo mają uszy, nie zagłosują już ani na PO ani RAŚ. Za resztę możemy się tylko modlić by przejrzeli na oczy, komu oddają głos.
  doceń 17
 • Fryderyk
  28.08.2017 20:16
  Marny powód. Ci co chcieli to obejrzeć to obejrzeli, a znakomita większość, która tego nie chciała obejrzeć - nie obejrzała i po co robić temu dalej darmową reklamę?
  doceń 5
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy