• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Elektryczne Gitary na 25-lecie czerwca '89

  jj

  dodane 04.06.2014 22:13

  Śląsk włącza się w obchody rocznicy solidarnościowej wiktorii. Wystawy, konferencje i gra miejska czekają na mieszkańców.

  Koncert zespołu Elektryczne Gitary w pobliżu kopalni „Wujek” zgromadził ok. 300 mieszkańców Katowic. Kuba Sienkiewicz z ekipą, obok doskonale znanych kawałków „Co powie Ryba”, „Jestem z miasta” czy „Nie pij, Piotrek”, zaśpiewał piosenki o tematyce historycznej, powstałe w czasie okrągłych rocznic wydarzeń z 1981 roku czy bitwy warszawskiej.

  Uczestnicy koncertu mogli także wziąć udział w zabawie przygotowanej przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Do specjalnych urn wyborczych wrzucali karty z odpowiedzią na pytanie, czym dla nich jest wolność. Spośród  „wyborców” wylosowano 5 nagród.

  Zobacz, gdzie jeszcze możesz uczestniczyć w imprezach związanych z 25. rocznicą wyborów z 4 czerwca 1989 r.

  Katowice. W Śląskim Centrum Wolności i Solidarności przy ul. Wincentego Pola 65 można zobaczyć wystawę „Wybory i referenda w PRL w latach 1946-1989”.

  W holu głównym Biblioteki Śląskiej czynna jest wystawa „Nasze drogi do wolności. 25. rocznica częściowo wolnych wyborów”, poświęcona ludziom opozycji demokratycznej w latach 70. i 80. XX w. Prezentowane są tu materiały źródłowe, opracowania naukowe i popularnonaukowe, opozycyjne wydawnictwa krajowe i emigracyjne. Materiały pochodzą ze zbiorów książnicy, wśród których są cenne dary ludzi opozycji z naszego regionu. Ekspozycję oglądać można w godzinach otwarcia Biblioteki Śląskiej.

  Chorzów. 18 czerwca w budynku dyrekcji Parku Śląskiego odbędzie się sesja popularnonaukowa „Droga do wolności 1980-1989" i gra terenowa w Parku Śląskim.

  Program sesji naukowej (godz. 9-11):

  dr Jarosław Neja, Opozycja w województwie katowickim 1980-1989;

  dr Bogusław Tracz, Strajki 1988 r. w województwie katowickim;

  dr Adam Dziuba, Kampania wyborcza i wybory 4 czerwca 1989 r. w województwie katowickim.

  Gra terenowa (godz. 11-14) - start/meta: budynek dyrekcji Parku Śląskiego. Zadaniem uczestników jest przejście wyznaczonej trasy, kierując się zdobywanymi po drodze wskazówkami i gromadzeniem ich poprzez rozwiązywanie wyznaczonych przez organizatorów prac i zagadek.

  Ruda Śląska. W Muzeum PRL-u przygotowano wystawę „Zachodźże, czerwone słoneczko. Wybory ’89 w województwie katowickim”. Składa się ona z 20 fotoram, w których - według koncepcji graficznej Bogusława Nikonowicza - zaprezentowano materiały propagandowe, afisze, plakaty i fotografie z okresu kampanii wyborczej i wyborów w 1989 r., pochodzące ze zbiorów: archiwum „Dziennika Zachodniego”, archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Archiwum Państwowego w Katowicach, archiwum Stowarzyszenia „Pokolenie” w Katowicach, Miejskiego Ośrodka Kultury – Galerii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum w Gliwicach, Muzeum w Rybniku, Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach oraz kolekcji Artura Kasprzykowskiego. Wystawa będzie prezentowana do 30 września 2014 r.

  Rybnik. W Rybnickim Centrum Kultury przy ul. Saint Vallier 1 w piątek o godz. 10 rozpocznie się konferencja „Rybnickie społeczeństwo w obliczu wyborów 1989 r.”.

  Program:

  otwarcie konferencji, Adam Fudali, prezydent Rybnika, przemówienia zaproszonych gości honorowych - prof. Jerzy Buzek, prof. Ryszard Legutko;

  dr Jarosław Neja (IPN Katowice), Na drodze do wolności. Opozycja 1980-1989 w województwie katowickim;

  dr Adam Dziuba (IPN Katowice), Kampania wyborcza i wybory z czerwca 1989 r. w województwie katowickim;

  dr Bogusław Tracz (IPN Katowice), PZPR w województwie katowickim wobec wyborczej klęski;

  Jakub Abramowicz, Wybory 1989 r. w narracji „Nowin”.

  Przerwa

  Wręczenie nagród laureatom konkursów organizowanych z okazji wyborów 4 czerwca 1989 r.

  dr Jan Olbrycht, Europejskie znaczenie zmian w Polsce 1989 r.

  Kazimierz Pogłódek, Działalność Rybnickiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.

  Zobacz także:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół