powrót
Serwis internetowy Gościa Katowickiego

Katowicki

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • twitter
  • YouTube
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 28/2025
    GN 28/2025 Dokument:(9337843,Egocentryzm i poświęcenie)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
  • GN 27/2025
    GN 27/2025 Dokument:(9330207,Ideologie systemowe )
Bóg dał znak  
Święcenia w katowickiej katedrze. Henryk Przondziono /Foto Gość

Bóg dał znak przejdź do galerii

Neoprezbiterzy 2018. Nowi kapłani - dla diecezji, dla Kościoła, dla każdego z nas. Jak odkrywali powołanie? Kim jest dla nich Jezus? Jakimi pragną być księżmi?

Dobromiła Salik

|

GOSC.PL

dodane 12.05.2018 11:34
0

Ksiądz Dawid Gawenda

Ur. 31.07.1990 r. w Rudzie Śląskiej. Par. św. Józefa w Rudzie Śl. Hasło prymicyjne: "Nie bój się. Wypłyń na głębię" (Łk 5,10.4)

Ks. Dawid Gawenda Ks. Dawid Gawenda
Ur. 31.07.1990 r. w Rudzie Śląskiej. Par. św. Józefa w Rudzie Śl. Hasło prymicyjne: "Nie bój się. Wypłyń na głębię" (Łk 5,10.4)
Od tamtego dnia wszystko się zmieniło!

Pochodzę z rodziny, w której wiara w Boga jest czymś naturalnym. Po I Komunii Świętej zostałem ministrantem. Moja wiara była bardzo tradycyjna. Kiedy przyszedł czas matury i podjęcia decyzji, co chcę dalej robić ze swoim życiem, miałem kilka planów: AWF, Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie albo budownictwo na Politechnice Śląskiej. W tamtym czasie nie myślałem o kapłaństwie. Ostatecznie rozpocząłem studia na Politechnice. Studiowałem budownictwo przez 3 lata, w tym czasie przez 2 lata pracowałem w rudzkich wodociągach. W czasie studiów przestałem być ministrantem – twierdząc, że jestem już na to „za stary”…

Był to także czas „ostudzenia” mojej relacji z Panem Bogiem. Swój czas dzieliłem między pracę, studia i kolegów z osiedla, z którymi łączyła mnie sympatia do pewnego klubu piłkarskiego (niech zostanie w tajemnicy, żeby się nikomu nie narażać…!).

Kiedyś dałem się namówić przez jednego z kolegów, by pójść do kościoła na modlitwę prowadzoną przez wspólnotę Nowej Ewangelizacji „Rafael” w mojej rodzinnej parafii. Modlitwa przebiegała w duchu charyzmatycznym, co w pierwszym kontakcie jakoś mnie zniechęciło ­– na tyle, że wyszedłem z Kościoła... Jakiś czas później dałem się jednak przekonać, by pójść na taką modlitwę jeszcze raz. Wtedy po raz pierwszy w życiu doświadczyłem tego, że Pan Bóg jest żywy. Że nie jest tylko elementem naszej kultury, przekazywanym z pokolenia na pokolenie, ale prawdziwą Osobą. To doświadczenie było tak mocne, że od tamtego dnia wszystko w moim życiu się zmieniło (dotychczas nie byłem bardzo grzecznym młodzieńcem…). Zacząłem żyć Bogiem. Do tego stopnia, że w przerwach w pracy na małym telefonie komórkowym przeczytałem cztery Ewangelie. To, co robiłem dotychczas – studia, praca – straciło smak. Czegoś zaczęło mi brakować. Wtedy po raz pierwszy pojawiły się w mojej głowie myśli, by za Panem Bogiem „pójść na całość” – pojawiły się myśli o kapłaństwie. Jednak bałem się, że to tylko mój wymysł. Czułem się najmniej odpowiednią do tego osobą. Myśli o seminarium jednak nie odpuszczały. Po pewnym czasie postanowiłem postawić wszystko na jedną kartę. W tajemnicy przed rodzicami poprosiłem księdza proboszcza o opinię i złożyłem dokumenty w seminarium.

Myślę, że dla wszystkich było to wielkie zaskoczenie, zwłaszcza dla rodziców!

Dziś wiem, że te myśli o kapłaństwie, które przez jakiś czas mnie dręczyły, nie były wytworem mojej wyobraźni, ale drogowskazem, przez który Pan Bóg prowadził mnie do szczęścia.

Moje hasło to „Nie bój się. Wypłyń na głębię” z Ewangelii wg św. Łukasza. Jest to wezwanie, które Jezus kieruje do Piotra, zachęcając go do zaufania. To zdanie się na Jezusa w przypadku Piotra przynosi obfity połów – do tego stopnia, że sieci zaczynają się rwać.

Wierzę, że zdając się na Pana Jezusa, odrzucając strach i robiąc to, do czego wzywa mnie Bóg, mogę doświadczyć pięknych rzeczy i niesamowitych przygód w kapłańskim życiu.

Mam kilka hobby. Lubię aktywny sport: chodzę po górach, jeżdżę na motorze, zimą na nartach, lubię podróżować.

Co do tematyki kościelnej, interesuję się misjami. W trakcie formacji seminaryjnej byłem na stażu misyjnym w Zambii.

Bóg dał znak  

4 / 10
Ks. Tomasz Bieras

WIARA.PL DODANE 12.05.2018

Neoprezbiterzy 2018

Archidiecezja katowicka ma nowych kapłanów. Wyświęceni zostali 12 maja w katowickiej archikatedrze.  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • ARCHIDIECEZJA KATOWICKA
  • NEOPREZBITERZY
  • NEOPREZBITERZY 2018
  • POWOŁANIE
  • ŚWIĘCENIA KAPŁAŃSKIE

Polecane w subskrypcji

  • Kard. Ryś dla „Historii Kościoła”: Oficjalne nauczanie Kościoła nigdy nie było antysemickie
    • Historia Kościoła
    • Rozmowa Jacka Dziedziny
    Kard. Ryś dla „Historii Kościoła”: Oficjalne nauczanie Kościoła nigdy nie było antysemickie
  • Sąd Najwyższy USA potwierdza: prawo rodziców do wychowania religijnego dzieci obowiązuje również w szkołach publicznych
    • Świat
    • Franciszek Kucharczak
    Sąd Najwyższy USA potwierdza: prawo rodziców do wychowania religijnego dzieci obowiązuje również w szkołach publicznych
  • Od plemion Irokezów do olimpiady. Lacrosse – szybki sport z długą historią
    • Sport
    • Piotr Sacha
    Od plemion Irokezów do olimpiady. Lacrosse – szybki sport z długą historią
  • Strefa Chwały to nie tylko rekolekcje, ale też miejsce odkrywania i rozwijania talentów
    • Kościół
    • Szymon Babuchowski
    Strefa Chwały to nie tylko rekolekcje, ale też miejsce odkrywania i rozwijania talentów
  • Z kosmosu do kieszeni. Jak kosmiczne technologie zmieniły nasz świat
    • nauka
    • Karol Białkowski
    Z kosmosu do kieszeni. Jak kosmiczne technologie zmieniły nasz świat
  • Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o godzinach religii: co dalej z katechetami i lekcjami w szkołach?
    • wywiad
    • Karol Białkowski
    Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o godzinach religii: co dalej z katechetami i lekcjami w szkołach?

E-sklep

  • Nowości
  • Książki
  • Pozostałe
  • Historia Kościoła nr 04/2025
    Historia Kościoła nr 04/2025

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Gość Extra nr 02/2025
    Gość Extra nr 02/2025 Serce Najświętsze
  • Historia Kościoła #9
    Historia Kościoła #9 Joanna d’Arc. Święta na stosie
  • 100 pereł na 100-lecie Archidiecezji Katowickiej
    100 pereł na 100-lecie Archidiecezji Katowickiej ㅤ

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Kościół na Górnym Śląsku. 100-lecie diecezji katowickiej
    Kościół na Górnym Śląsku. 100-lecie diecezji katowickiej ㅤ
  • Bóg nie jest korkiem do wanny. Dzieciogadki wujka Kamila
    Bóg nie jest korkiem do wanny. Dzieciogadki wujka Kamila ㅤ
  • Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
    Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Kropielnica ceramiczna - kłos granatowy
    Kropielnica ceramiczna - kłos granatowy
  • Krzyż ceramiczny - kłos granatowy
    Krzyż ceramiczny - kłos granatowy
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • OPINIE
  • Patronaty
  • Rok Jubileuszowy
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie