Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy Gościa Katowickiego

Katowicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • KATOWICKA 1925
  • Rok Jubileuszowy
    • Sto na sto
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • Patronaty
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 42/2025
    GN 42/2025 Dokument:(9458103,Zaczarowana miotła)
  • GN 41/2025
    GN 41/2025 Dokument:(9450251,Odpowiedzialni mężowie)
  • GN 40/2025
    GN 40/2025 Dokument:(9442266,Dziwne miny manekinów)
  • Gość Extra 3/2025 (13)
    Gość Extra 3/2025 (13) Dokument:(9436832,Słowo, które przygarnia)
  • GN 39/2025
    GN 39/2025 Dokument:(9433147,Ludzkość na dnie)
katowice.gosc.pl → W archidiecezji → Podsumowanie kolędy w Katowicach

Podsumowanie kolędy w Katowicach przejdź do galerii

Proboszczowie spotkali się z abp. Wiktorem Skworcem. Rozmowy rozpoczęły się od modlitwy liturgicznej o pokój na Ukrainie.

 
Spotkanie abp. Wiktora Skworca z proboszczami katowickimi Aleksandra Pietryga /GN

Ze względu na odsetek osób starszych w katowickich parafiach, trzeba zająć się duszpasterstwem seniorów, co w wielu parafiach księża realizują już od pewnego czasu. Nie tylko grupy parafialne i modlitewne dla osób starszych, ale także spotkania integracyjne, grupy dyskusyjne, kluby, kawiarenki czy jadłodajnie. Zwiększa się konieczność duszpasterstwa dzieci i młodzieży, bo w ten sposób księża mają możliwość dotrzeć również do ich rodziców. - Potrzeba Mszy rodzinnych, czyli takich, które będą zawierać elementy dostosowane do dzieci - podkreśla dyrektor Wydziału Duszpasterstwa.

Ubóstwo i wykluczenie społeczne w Katowicach zatacza coraz szersze kręgi. Ten stan rzeczy wymaga pomocy takim osobom ze strony parafii poprzez zespoły charytatywne czy Caritas. - Czynna miłość uwiarygadnia obecność wspólnoty parafialnej w społeczności - tłumaczy ks. Roman Chromy.

Coraz częściej wierni pytają o możliwość pogłębienia swojej wiary i duchowości. - Rodzi się potrzeba stworzenia struktur (wspólnot, ruchów) w parafiach, które umożliwiłyby ludziom wejście w życie modlitwy, życie wiary, osobistego spotkania z Bogiem - twierdzi szef Wydziału Duszpasterskiego.

Jeden z proboszczów wskazał na rolę kancelarii parafialnej, jako miejsca spotkania duszpasterza z osobami, które rzadko uczestniczą w życiu parafii, często nawet nie przyjmują kolędy. - To ważny postulat - ocenia ks. Roman Chromy. - To szansa, by dotrzeć do tych osób, które do kościoła trafiają przy okazji pogrzebu bliskich, Chrztu czy Pierwszej Komunii Świętej swojego dziecka. Jest parafia w Katowicach, w której proboszcz spotyka się indywidualnie z rodzicami każdego dziecka pierwszokomunijnego. To zajmuje mnóstwo czasu, ale daje niewymierne owoce duszpasterskie. Dociera się do konkretnych osób, rodzin z konkretnymi problemami życiowymi.

W archidiecezji katowickiej trwają prace komisji synodalnych. II Synod Archidiecezji Katowickiej rozpoczął się 25 listopada 2012 roku. Ze swej natury jest ciałem doradczym arcybiskupa, narzędziem diagnozującym kondycję Kościoła katowickiego, ma być również odpowiedzią na szybko zachodzące zmiany kulturowe i cywilizacyjne.

 

« ‹ 1 2 › »
Echo kolędy

WIARA.PL DODANE 20.02.2014 AKTUALIZACJA 20.02.2014

Echo kolędy

​W Kurii Metropolitalnej odbyło się spotkanie proboszczów miasta Katowice z abp. Wiktorem Skworcem. Wizyta była okazją do podsumowania tegorocznych odwiedzin duszpasterskich w parafiach. Zdjęcia: Aleksandra Pietryga /GN  
oceń artykuł Pobieranie..

ap

|

GOSC.PL

publikacja 20.02.2014 17:16

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • ABP WIKTOR SKWORC
  • KURIA KATOWICE
  • ODWIEDZINY DUSZPASTERSKIE
  • PROBOSZCZOWIE

Polecane w subskrypcji

  • „Umiłowałem Cię”. Jakie przesłanie płynie z pierwszej adhortacji Leona XIV?
    • Kościół
    • ks. Rafał Skitek
    „Umiłowałem Cię”. Jakie przesłanie płynie z pierwszej adhortacji Leona XIV?
  • Polacy ruszyli na samozbiory. Czy to uratuje polskiego rolnika?
    • Polska
    • Agata Puścikowska
    Polacy ruszyli na samozbiory. Czy to uratuje polskiego rolnika?
  • Jan Paweł II – mój prorok nadziei
    • Paulina Guzik
    Jan Paweł II – mój prorok nadziei
  • Dumni z „długu”. Stypendyści Dzieła Nowego Tysiąclecia otrzymali nie tylko pieniądze
    • Kościół
    • Marcin Jakimowicz
    Dumni z „długu”. Stypendyści Dzieła Nowego Tysiąclecia otrzymali nie tylko pieniądze
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X