Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy Gościa Katowickiego

Katowicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • KATOWICKA 1925
  • Rok Jubileuszowy
    • Sto na sto
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • Patronaty
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 50/2025
    GN 50/2025 Dokument:(9523960,Przysypane perły, zapomniane diamenty)
  • Historia Kościoła (13) 01/2026
    Historia Kościoła (13) 01/2026 Dokument:(9518411,W listach (do) Jana Pawła II najważniejsze jest to…że w ogóle zostały napisane)
  • GN 49/2025
    GN 49/2025 Dokument:(9515780,Szlachetne ryby i morskie potwory)
  • Gość Extra 4/2025 (14)
    Gość Extra 4/2025 (14) Dokument:(9516809,Biblijna szkoła codzienności. Edytorial nowego wydania „Gościa Extra”)
  • GN 48/2025
    GN 48/2025 Dokument:(9507866,Metoda na życie)
katowice.gosc.pl → W archidiecezji → Abp Przybylski do nauczycieli: Przekazujcie mądrość i prawdę, bo one są bazą do tego, by rozumieć świat

Abp Przybylski do nauczycieli: Przekazujcie mądrość i prawdę, bo one są bazą do tego, by rozumieć świat przejdź do galerii

W WŚSD w czwartek 11 grudnia odbył się adwentowy dzień skupienia dla nauczycieli.

 
Punktem centralnym dnia skupienia była Eucharystia pod przewodnictwem abp. Andrzeja Przybylskiego. Tomasz Nocoń /Foto Gość

Adwentowe spotkanie rozpoczęło się od wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu, po której ks. prof. Arkadiusz Wuwer z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wygłosił konferencję pt. "Trzy myśli o tym, co pewne w niepewnym świecie". Wskazał, że pierwszą z pewnych rzeczy w świecie jest ludzka godność, której nikt i nic nie jest w stanie człowiekowi odebrać. Jako drugi pewnik określił sens pracy, która rodzi dobro. Do obu tych wartości duchowny dołączył także cnotę miłości. - Niepewność świata może doprowadzić do wartości osoby i serca, pracy dla dobra, do mocy miłości. Przecież wiecie dobrze, że nawet szklankę herbaty można komuś podać z miłością albo z nienawiścią. Ale to są takie czasy, gdy te trzy pewniki trzeba chyba odświeżyć w sercu. Może tak być, że w tym czasie, kiedy wokoło jest tyle chaosu i lęku, nauczyciel może być tym, który niesie światło nadziei - mówił ks. Wuwer.

Wspólnej Eucharystii w seminaryjnej kaplicy przewodniczył abp Andrzej Przybylski. - Jako nauczyciele i wychowawcy i uświadamiamy sobie, że nie jesteśmy sami w naszym nauczycielskim powołaniu. Chcemy w czasie tej Eucharystii napełniać się nadzieją, którą jest Jezus, by potem zapalać pochodnie nadziei w sercach dzieci i młodzieży, którzy są nam powierzeni - mówił witając wszystkich przybyłych ks. dr Robert Kaczmarek z Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Katowicach. - Składamy na tym ołtarzu nasze życie, nasze nauczycielskie i wychowawcze powołania, ale również nasze osobiste życie, naszych najbliższych, przyjaciół, rodziny, ale też i naszych uczniów, nasze placówki szkolne, oświatowe, wychowanków, wszystkich współpracowników naszych. Pan Bóg to wszystko zna, więc bądźmy pewni, że w Jego sercu zmieszczą się wszystkie te sprawy, troski, intencje - zachęcił do modlitwy abp Andrzej.

W homilii metropolita katowicki zwrócił uwagę, że w liturgii Adwentu wyjątkowo mocno są obecne słowa i postaci proroków. Wskazał jednocześnie, że nie zawsze prorokowanie było Bożym zamiarem. - Bardzo wielu w Biblii prorokowało, choć wcale nie było powołanych do tego, by byli prorokami. Ktoś przypadkowo rzucił jakieś zdanie, zwrócił komuś uwagę i już był dla kogoś wysłańcem Boga. Ale wcale nie musiał mieć prorockiego powołania w sensie stałej misji. I trochę tak jest z nami, z rozróżnieniem między nauczaniem a nauczycielem - mówił abp Andrzej. - Dobrze wiemy, że uczymy się od wszystkich. Ile wiedzy zdobywaliśmy i zdobyliśmy od przypadkowych ludzi, od tych, którzy wcale nie mieli statusu nauczyciela? Oni jednak czegoś nas nauczyli. A spośród tych wielu ludzi, którzy wzajemnie siebie czegoś uczą, Bóg wybiera takich ludzi, którzy wręcz z powołania, z zawodu wypełniali misję nauczycielską - wyjaśnił.

Abp Przybylski dodał, że bycie nauczycielem to nie tylko obowiązek przekazania wymaganej przez podręczniki wiedzy, ale też bycie towarzyszem swoich podopiecznych, opiekunem, który pamięta o uczniach także w czasie swojej modlitwy. - Dlatego naprawdę to jest potrzebne i ważne, żeby każdy nauczyciel i wychowawca obok tych swoich bardzo konkretnych zadań nauczycielskich i wychowawczych towarzyszył Bogu, miał czas na modlitwę. Na tej modlitwie stanął z tymi swoimi treściami nauczania, a przede wszystkim z uczniami - adresatami swojej misji. Jestem głęboko przekonany, że jak nauczyciel, wychowawca modli się za swoich uczniów, modli się za swój przekaz wiedzy, to staje przed uczniami z innym nastawieniem i wierzę, że również uczniowie to mocno odczują, że jego nauczyciel, że jego wychowawca nie realizuje tylko jakiegoś zewnętrznego zadania, nie jest tylko doręczycielem wiedzy, ale jest tym, który w tym mieszka - przekonywał kaznodzieja.

Metropolita zachęcił pedagogów do tego, aby nie zapominali o istotnej przestrzeni w życiu Kościoła, jaką jest misja nauczania - ta którą Jezus polecił wykonywać swoim apostołom słowami: "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody". - Myślę, że nauczanie jest bardzo potrzebne dzisiaj ludziom wierzącym, bo bardzo wiele naszych kłopotów z wiarą i kłopotów w Kościele wynika z jego braku. Wszyscy by chcieli mówić, jaki jest Pan Bóg. Wszyscy by chcieli wyrażać swoje doświadczenie i wyobrażenie Kościoła. I to są bardzo istotne doświadczenia, prawdziwe. Ale jest przecież obiektywna prawda o Bogu, o Kościele, który Pan Bóg założył, a nie my go sobie zbudowaliśmy, o prawdach wiary, których przecież nie my tworzymy, ale są nam objawione - wymieniał abp Andrzej. - Nie zrozumiemy świata, nie zrozumiemy siebie, nie zrozumiemy relacji społecznych, jak najpierw nie będziemy mieli pewnej obiektywnej wiedzy, pewnej mądrości. Dlatego bądźcie kompetentnymi nauczycielami. Nauczajcie, przekazujcie mądrość, przekazujcie prawdę, bo one są bazą do tego, by rozumieć siebie, świat i innych - zachęcał.

Na zakończenie Eucharystii przedstawiciele nauczycieli podziękowali abp. Andrzejowi za jego obecność i skierowane do nich słowo. Z kolei metropolita katowicki nawiązując do nowego roku duszpasterskiego w Kościele zachęcił zgromadzonych, aby byli "misjonarzami mądrych prawd Bożych". - Wiem, że to nie tylko bardzo potrzebne w środowisku wychowawczym, nauczycielskim, pedagogicznym, ale czasem też bardzo trudne i delikatne. Więc za każde wasze świadectwo wiary, za każde wasze odważne przyznanie się do Boga przed nauczycielami i uczniami bardzo wam dziękuję - podsumował abp Andrzej.

Po wspólnej modlitwie nauczyciele w seminaryjnym refektarzu przełamali się opłatkiem, składając sobie życzenia z okazji nadchodzących świąt oraz zasiedli do stołu, aby wymienić się doświadczeniami związanymi z ich codzienną pracą.

« ‹ 1 › »
Adwentowa modlitwa nauczycieli

Foto Gość DODANE Dziś 21:33

Adwentowa modlitwa nauczycieli

​Wspólna modlitwa i spotkanie przy stole odbyły się w czasie tegorocznego adwentowego dnia skupienia nauczycieli z terenu Katowic i innych okolicznych miast.  

tn

|

GOSC.PL

publikacja 11.12.2025 22:15

FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • ABP ANDRZEJ PRZYBYLSKI
  • ADWENTOWY DZIEŃ SKUPIENIA
  • ADWENTOWY DZIEŃ SKUPIENIA DLA NAUCZYCIELI
  • ARCHIDIECEZJA KATOWICKA
  • NAUCZYCIELE
  • NAUCZYCIELE I WYCHOWAWCY
  • WŚSD
  • WŚSD W KATOWICACH

Polecane w subskrypcji

  • Belgia nie odda rosyjskich miliardów
    • Świat
    • Maciej Legutko
    Belgia nie odda rosyjskich miliardów
  • Czy wojna na Ukrainie osiągnęła punkt krytyczny? Rozmowa z Janem Piekło
    • Świat
    • Piotr Legutko
    Czy wojna na Ukrainie osiągnęła punkt krytyczny? Rozmowa z Janem Piekło
  • Mikołajki między darem a roszczeniem. Jak wychowywać dzieci do wdzięczności?
    • wychowanie
    • Karol Białkowski
    Mikołajki między darem a roszczeniem. Jak wychowywać dzieci do wdzięczności?
  • Adwent ze św. Augustynem: Weź i czytaj
    • Cykl „Gościa”
    • Franciszek Kucharczak
    Adwent ze św. Augustynem: Weź i czytaj
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X