W sobotę 24 maja oficjalnie otwarto w Rudzie Śląskiej Lokalne Centrum Tradycji. Powstało ono w dawnym budynku administracji szybu Franciszek.
Przy dźwiękach Orkiestry Dętej KWK "Pokój" dokonano otwarcia nowej placówki - Lokalnego Centrum Tradycji - które, jak wskazują władze miasta Ruda Śląska, będzie "żywym muzeum". Miejsce to służyć będzie lokalnej społeczności, zarówno starszym i młodszym pokoleniom. Zostało utworzone w budynku dawnej administracji szybu Franciszek w dzielnicy Ruda - terenu, na którym niegdyś działała kopalnia Brandenburg. Dziś jest to jeden z najstarszych i najpiękniejszych zabytków przemysłowych na terenie Rudy Śląskiej.
W otwarciu LCK udział wzięły władze miasta, przedstawiciele władz wojewódzkich oraz polskiego parlamentu. Nie zawiedli także mieszkańcy Rudy Śląskiej, którzy licznie przybyli na teren byłej kopalni, aby po raz pierwszy zobaczyć odnowiony obiekt. Honorowym gościem sobotniej uroczystości był Ruediger Pieler, prawnuk Franza Pielera starszego - dawnego zarządcy dóbr hrabiowskiego rodu Ballestremów i królewskiego radcy górniczego, który we współpracy z hrabiostwem działał na rzecz rozwoju gospodarczego na terenie dzisiejszej Rudy Śląskiej.
Oficjalnego otwarcia dokonał Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej. - To już kolejne święto w Rudzie Śląskiej, ale dzisiaj jest ono szczególne, bo jest ono efektem pracy, pomysłu, inspiracji i poświęcenia przede wszystkim mieszkańców naszego miasta i członków skupionych w stowarzyszeniu "TURuda" - zauważył prezydent. - Lokalne Centrum Tradycji to miejsce, które będzie inspirowało młode pokolenia do tego, żeby się zastanawiać, skąd jesteśmy, dlaczego tak jest, a nie inaczej, co te lokalne symbole nam dają, i co powinny nam dawać na przyszłość - mówił M. Pierończyk.
Prezydent Pierończyk podziękował wszystkim nie tylko za obecność podczas sobotniego otwarcia, ale także za to, że wiele osób chętnie zaangażowało się w tę inicjatywę. - To naprawdę wielki dzień. Wszystkim chciałbym podziękować za te działania, za ten pomysł i za tą niegasnącą energię, która wypełnia życiem to miejsce. Bo przecież rewitalizacja to przywrócenie życia. Dzisiaj robimy ten pierwszy krok, oddajemy Lokalne Centrum Tradycji - symbol, który będzie promieniował na cały region - powiedział prezydent Rudy Śląskiej.
Mieszkańcy oraz zaproszeni goście mogli zobaczyć już wnętrza LCK, m.in. "salę kapelmajstra". Najmłodsi zostali zaproszeni do wykonania prac plastycznych, a starsi mogli z sentymentem oglądać dawne wyposażenie śląskiej kuchni. Szczególnym zainteresowaniem zaś cieszyła się przestrzeń, w której prezentowano śląską garderobę, którą chętni mogli także przymierzyć.