Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy Gościa Katowickiego

Katowicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • KATOWICKA 1925
  • Rok Jubileuszowy
    • Sto na sto
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 19/2025
    GN 19/2025 Dokument:(9250678,Kościół prawa czy Kościół miłości?)
  • GN 18/2025
    GN 18/2025 Dokument:(9238269,Człowiek jednej roli)
  • GN 17/2025
    GN 17/2025 Dokument:(9228937,Synchronizacja i piękni ludzie)
  • Historia Kościoła (9) 03/2025
    Historia Kościoła (9) 03/2025 Dokument:(9220196,Państwo ze stosów. Czy Francja podłożyła za dużo ognia pod własną historię?)
  • GN 16/2025
    GN 16/2025 Dokument:(9218524,Zwycięzca śmierci)
katowice.gosc.pl → W archidiecezji → Bp Szkudło: Świat potrzebuje znaku

Bp Szkudło: Świat potrzebuje znaku przejdź do galerii

- Proszę Was dzisiaj, w te wielkanocne święta: nie bójcie się być znakiem. Nie zaniedbujcie bycia znakiem! Jako Kościół, który "dążąc ku górze" całą resztę świata i całą resztę ludzkości pociąga za sobą - mówił w Niedzielę Wielkanocną bp Marek Szkudło.

 
- Proszę Was dzisiaj, w te wielkanocne święta: nie bójcie się być znakiem - mówił bp Szkudło. Fot. Krzysztof Gawor
⏮ ⏪
⏩ ⏭

Administrator archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. W homilii zwrócił uwagę na przyczyny niewiary Tomasza. Zauważył, że wynikała ona z braku przyjęcia świadectwa pozostałych uczniów. Podkreślił też, że w wyznaniu Tomasza kryło się głębokie pragnienie spotkania z Jezusem Zmartwychwstałym. – Tomasz wysłuchał opowieści współbraci z apostolskiego grona i oświadczył, że nie wierzy, że potrzebuje znaków, a nie słów. I to nie samych znaków, czyli ran Jezusa, „śladów gwoździ”, których dotknąć będzie mógł swoimi palcami, ale i Jego samego – mówił.

Kaznodzieja wskazał na różnicę pomiędzy poznaniem płynącym z wiary a zrozumieniem. Podkreślił, że wiara nie jest jedynie uznaniem, że Bóg istnieje, ale odkryciem Jego działania i przyjęciem tego, Kim rzeczywiście jest. – Jezus Chrystus jest jedynym Zbawicielem człowieka – to prawda wyłaniająca się z ciemności nocy, która najpierw omiotła Golgotę dramatycznym spektaklem, a potem – kilkadziesiąt godzin później – ustąpiła przed Światłem, które „nigdy nie zachodzi”. Przed Jezusem Chrystusem – mówił. 

Bp Marek podkreślił, że jedynym posłannictwem Kościoła jest świadectwo, które ma swoje źródło w spotkaniu z Bogiem. Przywołał słowa Jana Pawła II z encykliki "Redemptor Hominis": „Człowiek nie może żyć bez miłości. Człowiek pozostaje dla siebie istotą niezrozumiałą, jego życie jest pozbawione sensu, jeśli nie objawi mu się Miłość, jeśli nie spotka się z Miłością, jeśli jej nie dotknie i nie uczyni w jakiś sposób swoją, jeśli nie znajdzie w niej żywego uczestnictwa”. 

Administrator archidiecezji katowickiej przypomniał o trwającym Roku Jubileuszowym archidiecezji katowickiej. – Jako Kościół na Górnym Śląsku obchodzimy w tym roku stulecie naszego istnienia, życia wspólnoty, która pośród trudnych i wymagających zawirowań historii, odnajduje siebie w głoszeniu wszystkim, że Jezus zwyciężył śmierć, odnajduje siebie jako znak tej prawdy, świadek tej prawdy, my – Kościół jako wspólnota i każdy z nas z osobna – stwierdził.

Kończąc zachęcił wszystkich do odważnego świadectwa. – Proszę Was dzisiaj, w te wielkanocne święta: nie bójcie się być znakiem. Nie zaniedbujcie bycia znakiem! Jako Kościół, który „dążąc ku górze” całą resztą świata i całą resztę ludzkości pociąga za sobą – zaznaczył.

« ‹ 1 › »
Niedziela Wielkanocna w katowickiej katedrze

Foto Gość DODANE 21.04.2025

Niedziela Wielkanocna w katowickiej katedrze

20 kwietnia w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego bp Marek Szkudło przewodniczył uroczystej Mszy św. – Proszę Was dzisiaj, w te wielkanocne święta: nie bójcie się być znakiem. Nie zaniedbujcie bycia znakiem! Jako Kościół, który „dążąc ku górze” całą resztą świata i całą resztę ludzkości pociąga za sobą – mówił w homilii.  

xrb

|

GOSC.PL

publikacja 20.04.2025 19:10

FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • BP MAREK SZKUDŁO
  • BP SZKUDŁO
  • HOMILIA BP. SZKUDŁO
  • NIEDZIELA WIELKANOCNA

Polecane w subskrypcji

  • Ks. Matuszewski: Zdejmijmy z papieża nieco balastu, jakim są nierealistyczne oczekiwania
    • Rozmowa
    • Wojciech Teister
    Ks. Matuszewski: Zdejmijmy z papieża nieco balastu, jakim są nierealistyczne oczekiwania
  • Miniserial „Wszystko o Marii. Matce Bożej” mówi o Maryi wszystko, tylko nie to, co mówi o Niej tradycja Kościoła
    • Kultura
    • Edward Kabiesz
    Miniserial „Wszystko o Marii. Matce Bożej” mówi o Maryi wszystko, tylko nie to, co mówi o Niej tradycja Kościoła
  • Miłosierdzie na góralską nutę
    • Kultura
    • Jan Głąbiński
    Miłosierdzie na góralską nutę
  • Czy Jezus został ochrzczony na terenie dzisiejszej Jordanii? Odpowiedzi szukamy w Betanii za Jordanem
    • Świat
    • Szymon Babuchowski
    Czy Jezus został ochrzczony na terenie dzisiejszej Jordanii? Odpowiedzi szukamy w Betanii za Jordanem
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X