Od 7 do 9 kwietnia w katowickiej katedrze młodzież spotyka się z zaproszonymi gośćmi, których świadectwa nawiązują do rekolekcyjnego hasła "Nadzieja spotkania".
W archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach trwają szkolne rekolekcje wielkopostne dla młodzieży i uczniów katowickich szkół. Uczestniczą w nich uczniowie trzech placówek: I LO im. Mikołaja Kopernika, Uniwersyteckiego III LO im. Adama Mickiewicza oraz Zespołu Katolickich Szkół Ogólnokształcących im. bł. ks. Emila Szramka. To nowa forma wielkopostnego spotkania dla uczniów zorganizowana w tej formie po raz pierwszy.
Drugiego dnia rekolekcji gośćmi młodych byli Wojtek Czuba, tegoroczny maturzysta, ewangelizator znany w internecie jako "Ślimak na pustyni", ks. Tomasz Trzaska, konsultant kryzysowy, oraz o. Tomasz Maniura OMI, twórca Festiwalu Życia w Kokotku. Trójka gości w swoich świadectwach nawiązywała do hasła "Nadzieja spotkania" i dzieliła się doświadczeniem tego, jak oni sami w życiu postrzegają nadzieję.
Jak się okazuje, w katedrze pojawili się nie tylko uczniowie trzech katowickich liceów. Zosia, uczennica Zespołu Katolickich Szkół Ogólnokształcących im. bł. ks. Emila Szramka, zaprosiła na rekolekcje swoją siostrę Martę, absolwentkę Katolika, która obecnie studiuje pedagogikę. Do sióstr dołączyła także ich koleżanka Amelia, studentka prawa.
Licealistka zauważa, że organizacja rekolekcji w większej wspólnocie była dobrym pomysłem. - Uważam, że to bardzo dobry pomysł, żeby zorganizować rekolekcje międzyszkolne. Faktycznie można tu zobaczyć więcej młodych ludzi i być razem. Wspólne spotkania to też większy potencjał, żeby zorganizować takie konferencje - powiedziała po drugim dniu rekolekcji Zosia i zaznaczyła, że tegoroczny temat o nadziei również jest trafiony. - Wiara to też, moim zdaniem, nadzieja. Jest ona w życiu bardzo ważna. Nadzieja w to, że Jezus działa, jest cały czas z nami, w naszym życiu, w naszej codzienności - dodała uczennica.
Patrząc na listę zaproszonych gości, należy przyznać, że jest ona zróżnicowana. Znajdziemy wśród nich i przedstawicieli młodego pokolenia znanych z TikToka czy Instagrama, i doświadczonych duszpasterzy. - Każdy z nich wniósł coś ważnego. Choć może nie do końca wszyscy przyjęli ich tak samo. Każdy z gości był inaczej odbierany i zrozumiany. Właśnie przez to mogli do nas trafić, w zależności od tego, komu do kogo bliżej - mówiły zgodnie uczestniczki.
Ostatniego dnia rekolekcji, w środę 9 kwietnia, zostanie odprawiona Msza św. o godz. 10.30, podczas której młodzi i księża katecheci szkół współorganizujących rekolekcje będą modlić się o dobre owoce tego czasu.