W sobotę 5 kwietnia do archikatedry Chrystusa Króla pielgrzymowali wierni dekanatów Mikołów, Orzesze, Knurów, Łaziska i Dębieńsko.
Duszpasterze i wierni kolejnych pięciu dekanatów nawiedzili katowicką archikatedrę w ramach jubileuszowej pielgrzymki. O znaczeniu tego dnia oraz głównych motywach Roku Jubileuszowego i sposobach na jego świętowanie opowiadał ks. Andrzej Kumor, oficjał Sądu Metropolitalnego w Katowicach. Po prelekcji wierni modlili się przed Najświętszym Sakramentem. W modlitwie różańcowej polecali swoje intencje oraz intencje parafii i całego lokalnego Kościoła.
Mszę św., która była głównym punktem sobotniej pielgrzymki, koncelebrowali duszpasterze pielgrzymujących dekanatów pod przewodnictwem bp. Adama Wodarczyka, biskupa pomocniczego archidiecezji katowickiej. - Już na modlitwie i korzystając z sakramentu pokuty zbliżyliście się do Pana. Oddaliście życie wasze, waszych rodzin, waszych parafii i dekanatów przez ręce Najświętszej Marii Panny, Temu, który jest Królem i Panem Wszechświata, Alfą i Omegą, początkiem i końcem, naszemu Panu Jezusowi Chrystusowi - mówił na rozpoczęcie Eucharystii ks. Łukasz Gaweł, proboszcz parafii archikatedralnej.
W homilii bp Adam zachęcał zebranych, aby wzorem przodków tworzących lokalną historię, trwali w wierze, która w tym miejscu zawsze odgrywała szczególnie ważną rolę. - Proszę was i zachęcam do tego, abyście starali się rzeczywiście żyć ideałem wiernego trwania przy Bogu. Abyście uczyli się od naszych przodków śląskiej ziemi, może mając też wspomnienia z własnej rodziny, z własnego życia, świadectwa swoich rodziców, babci, dziadków, którzy może odeszli już do wieczności, duszpasterzy, których słuchaliście, a kiedyś was ochrzcili, którzy przygotowywali Was jako małe dzieci do pierwszej Komunii Świętej. Mając to wszystko w pamięci, starajcie się na wzór przodków naszych pokornie wypełniać Bożą wolę - prosił bp Adam.
Biskup zwrócił uwagę, że jubileuszowe pielgrzymowanie ma miejsce w pierwszą sobotę miesiąca i wskazał, aby tę formę pobożności szczególnie praktykować w parafiach. - Niech te trzy dni, zawsze w każdym miesiącu: pierwszy czwartek, piątek i sobota, szczególnie w modlitwie was zjednoczą, bo wtedy świątynie wypełniają się naszą modlitwą, naszą obecnością, naszym pragnieniem wynagrodzenia Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi - przypomniał bp Wodarczyk.
Odwołując się do hasła przewodniego Roku Jubileuszowego 2025 "Pielgrzymi nadziei", bp Adam zachęcił, aby każdy stał się w swoim środowisku życia właśnie znakiem nadziei. - Wydawałoby się, że to odważny temat w czasie, kiedy wszystko wokół nas zdaje się tej nadziei przeczyć, ją odrzucać. Ale właśnie nasza modlitwa, wspólne spotkanie w katedrze, w tej nadziei pokładanej w Bogu mają nas umocnić i zachęcić do tego, abyśmy tymi znakami nadziei byli na co dzień. Wszędzie tam, gdzie się znajdujemy, w naszych parafiach, w naszych domach rodzinnych, wśród naszych sąsiadów, znajomych, także w miejscach pracy czy młodsi w szkołach. A wszystko to po to, aby nasze świadectwo życia sprawiło, że Ewangelia będzie ciągle głoszona i że zbawienie będzie stawało się udziałem coraz większej rzeszy ludzi - powiedział biskup.
W jubileuszowej pielgrzymce uczestniczyli również członkowie służby liturgicznej z poszczególnych parafii, lokalne wspólnoty Dzieci Maryi, grupy i wspólnoty formacyjne oraz liczne poczty sztandarowe. Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy mieli okazję zwiedzić Panteon Górnośląski oraz zobaczyć okolicznościową wystawę prezentującą 100 lat archidiecezji w katowickiej katedrze.