Po Mszy św. w intencji ojczyzny w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie 31 marca poświęcono i odsłonięto tablicę, która upamiętnia ofiary Tragedii Górnośląskiej.
Modlitwa w intencji ojczyzny została zorganizowana z okazji 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej. Te bolesne wydarzenia zostały także upamiętnione na okolicznościowej tablicy, którą poświęcono po Mszy Świętej. Eucharystii przewodniczył emerytowany metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. W homilii wygłoszonej w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie mówił o konieczności zachowania pamięci o ofiarach wydarzeń sprzed 80 lat.
Arcybiskup zauważył również, że dzisiejsza modlitwa została zapoczątkowana już niejako w 1945 roku, kiedy to masowo wywożono Polaków na Wschód. – Kontekst naszej dzisiejszej modlitwy nawiązuje do tych modłów, które szły w niebo z transportów i czeluści kopalni Donbasu i Karagandy oraz innych miejsc pracy, gdzie w proletariackim „raju” pracowali niewolnicy XX wieku; gdzie nieprzeliczone do dziś rzesze złożyły ofiarę z życia... – mówił arcybiskup i dodał: – Myślimy o nich wszystkich i modlimy się ofiarą Jezusa Chrystusa. W nią wpisujemy niejako z osobną każda ofiarę, każdą śmierć, każde imię, bo człowiek zawsze cierpi i umiera indywidualnie.
Abp Skworc przekonywał, że obowiązkiem ludzi jest teraz pamięć o tamtych wydarzeniach, jej kultywowanie i przekazywanie kolejnym pokoleniem. Taka postawa jednocześnie ochroni ofiary Tragedii Górnośląskiej od zapomnienia. – Zostaliśmy do tego powołani, by w eucharystycznej pamięci Kościoła, która zawsze jest modlitwą za żywych i umarłych, wyławiać z odmętów zapomnienia, krzywd i nienawiści naszych braci i siostry. I naszym obowiązkiem jest, by wywiezionych w bezkres Golgoty Wschodu przywracać życiu i świadomości mieszkańców nie tylko Górnego Śląska, lecz i całej naszej ojczyzny. Naszą powinnością jest także przekazywać młodemu pokoleniu obowiązek pamięci – powiedział.
Oprócz odsłonięcia tablicy w pobliżu kościoła zasadzono także dąb, który w symboliczny sposób upamiętni ofiary Tragedii Górnośląskiej z 1945 roku, kiedy to po wkroczeniu na teren Górnego Śląska armii sowieckiej, dokonywano masowych aresztowań, internowano tutejszych mieszkańców, osadzano ich w obozach oraz przymusowo wywożono do pracy na terenie ZSRR.