Odszedł w wieku 83 lat, w 60. roku kapłaństwa. Był emerytowanym nauczycielem akademickim.
Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Franciszka Gruszki, będą miały następujący przebieg:
"Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie..."
***
Ks. Franciszek Gruszka urodził się 4 października 1941 roku w Chorzowie Batorym, jako syn Henryka i Antoniny zd. Plaza. Ochrzczony został 15 października w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tam też w 1950 roku po raz pierwszy przystąpił do Komunii św. i 18 listopada 1951 roku otrzymał sakrament bierzmowania. W latach 1948-1955 uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 32 w Chorzowie. Kontynuował naukę w III Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego w Chorzowie. Dwukrotnie brał udział w olimpiadzie chemicznej. W parafii służył przy ołtarzu jako ministrant.
W 1959 roku po zdaniu egzaminu dojrzałości wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. W pierwszym roku akademickim był na istniejącym wówczas kursie wstępnym w Tarnowskich Górach, a potem kontynuował studia w Krakowie. Przez dwa lata uczęszczał na seminarium z dogmatyki, które było prowadzone przez ks. prof. Ignacego Różyckiego.
Święceń diakonatu udzielił mu bp koadiutor Herbert Bednorz 14 czerwca 1964 roku w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Tam też 6 czerwca 1965 roku przez posługę tegoż biskupa otrzymał święcenia prezbiteratu.
Po zastępstwach wakacyjnych w rodzinnej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chorzowie Batorym i w parafii Świętych Jana i Pawła Męczenników w Katowicach-Dębie został wikariuszem w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach (1965-1967). Opiekował się tam między innymi młodzieżą akademicką. W tym czasie biskup Herbert Bednorz zamierzał posłać go na studia za granicę. Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński przydzielił mu stypendium naukowe w Papieskim Kolegium Polskim w Rzymie. Wyjazd nie doszedł jednak do skutku ze względu na odmowę wydania paszportu przez władzę państwową.
Od 18 września 1967 roku posługiwał jako wikariusz w parafii Świętego Antoniego z Padwy w Chorzowie. Równocześnie studiował na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Dnia 5 czerwca 1968 roku został zwolniony z posługi duszpasterskiej w celu dokończenia pracy naukowej. Na czas korzystania z księgozbiorów Biblioteki Jagiellońskiej zamieszkał w Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie.
W 1969 roku otrzymał stopień licencjata teologii. Pracę licencjacką napisał na temat: „Koncepcja filozofii religii Rahnera w <Hörer des Wortes>." Kontynuował studia na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 1973 uzyskał stopień magistra filozofii chrześcijańskiej. Temat jego pracy pisemnej brzmiał: „Podmiotowe warunki możliwości poznania Boga we współczesnej filozofii transcendentalnej (ze szczególnym uwzględnieniem prac K. Rahnera)". Od 1973 roku był wykładowcą w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym, gdzie nauczał między innymi wstępu do filozofii, historii filozofii oraz metafizyki. W 1985 na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie uzyskał stopień doktora filozofii. Tytuł rozprawy doktorskiej: „Struktura osoby ludzkiej i jej relacja do Boga w filozofii Edyty Stein". Uroczysta promocja odbyła się 8 maja 1986 roku w kościele Świętej Anny w Krakowie. Promotorem był biskup Marian Jaworski, późniejszy kardynał.
Od 1 września 1984 roku był wicerektorem i kierownikiem studiów w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Pełnił tę posługę przez siedem lat. Wykładał także na Studium Teologicznym i Eksternistycznym Studium Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Katowicach, w Instytucie Teologicznym w Bielsku-Białej i na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Od 18 października 1978 roku zamieszkał na probostwie parafii Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask w Tychach-Urbanowicach. Potem rezydował przy parafii Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Chorzowie Batorym, a następnie na probostwie parafii Świętych Jana i Pawła Męczenników w Katowicach-Dębie. Nadal był wykładowcą i pracował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego Katowicach. W miarę możliwości pomagał też w duszpasterstwie parafialnym.
Z dniem 1 listopada 2006 roku został przeniesiony na emeryturę. Zamieszkał w domu rodzinnym w Chorzowie Batorym i posługiwał duszpastersko w parafiach: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Chorzowie Batorym. W grudniu 2024 roku przeniósł się do Domu Świętego Józefa w Katowicach.
Zmarł 14 lutego 2025 roku, w wieku 83 lat, w 60. roku kapłaństwa. Msza święta eksportacyjna została odprawiona 19 lutego 2025 roku w parafii Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Chorzowie Batorym. Pogrzeb odbył się 20 lutego 2025 roku w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chorzowie-Batorym. Został pochowany na cmentarzu parafialnym.
źródło: Archiwum Kancelarii Kurii Metropolitalnej w Katowicach