Trwa kolejna już edycja Dekanalnego Patronatu Misyjnego Archidiecezji Katowickiej.
Dekanalny Patronat Misyjny jest owocem II Synodu Archidiecezji Katowickiej. Jego celem jest otoczenie opieką modlitewną i materialną misjonarzy pochodzących z archidiecezji, którzy wyjechali do innych krajów, aby tam posługiwać i głosić Dobrą Nowinę. Zaproszone do tego są wszystkie dekanaty archidiecezji, które poprzez akcję poznają środowisko i wspólnoty, gdzie na co dzień pracują misjonarze. - Ideą akcji jest to, aby złączyć misjonarzy z archidiecezji katowickiej z archidiecezją katowicką. Wykorzystane do tego zostały istniejące struktury, jakimi są poszczególne dekanaty - mówi ks. Grzegorz Wita, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w archidiecezji katowickiej.
Do grona osób, które Kościół katowicki posłał na misje należy Katarzyna Tomaszewska, świecka misjonarka w Zambii. Sama wskazuje, że misja, poza powołaniem, które jest piękne, stała się również jej życiową pasją. Misjonarkę w obecnej edycji Dekanalnego Patronatu Misyjnego będą wspierać dekanaty: Jastrzębie Górne, Łaziska, Wodzisław Śląski i Żory.
Dzieci ze świetlicy w Masansie na kilkudniowej zielonej szkole. Archiwum K. TomaszewskiejMisjonarka poprzednie lata DPM wspomina owocnie. - Udało mi się utrzymywać kontakt z proboszczem jednej z parafii. Co kilka miesięcy wysyłałam list ze zdjęciami, opowiadając, jak się mamy, co robimy i co dzieje się u nas - mówi Katarzyna Tomaszewska i zaznacza, że podczas pobytu w Polsce została zaproszona, aby osobiście odwiedzić wspierającą ją wspólnotę. - Wśród parafian czułam się jak wśród swoich! Niektórzy podchodzili i pytali o konkretne sytuacje czy osoby z listów, co pokazało mi, że ksiądz proboszcz w jakiś sposób przekazywał informacje całej wspólnocie. Dzięki listom staliśmy się sobie bliscy, chociaż wcześniej nigdy się nie spotkaliśmy. Było to bardzo zaskakujące, a równocześnie sympatyczne - opowiada.
Zajęcia w niedzielnym oratorium dla dzieci z wioski. Archiwum K. TomaszewskiejW 2025 roku misjonarka realizuje dwa projekty, które skierowane są dla najmłodszych w zambijskiej Masansie. Pierwszym jest rozbudowa internatu bł. Anuarity dla dziewcząt. Placówka istnieje w parafii Miłosierdzia Bożego w Masansie. W tym miejscu dziewczyny mieszkają, uczą się i pracują. Chętnie angażują się także w zapewnianie muzycznej oprawy nabożeństw.
Zajęcia plastyczne w świetlicy. Archiwum K. TomaszewskiejDrugi projekt realizowany w Masansie to wspieranie w procesie edukacyjnym i wychowawczym lokalnej świetlicy św. Jana Bosko. Uczęszcza do niej 150 dzieci, które odnajdują w tym miejscu wsparcie i zrozumienie, ale także uczestniczą w zajęciach sportowych i kulturalnych. Oba projekty są realizowane w ramach akcji "Aniołowie Misji", którą koordynuje Wydział ds. Misji katowickiej kurii.
Poniżej przedstawiamy listę śląskich misjonarzy wraz z dekanatami, które są zaproszone do "adoptowania" posługujących na misjach, a na stronie Duszpasterstwa Misyjnego Archidiecezji Katowickiej można znaleźć szczegółowe opisy wszystkich projektów "Aniołowie Misji". Wszystkie przedsięwzięcia są zostały zainicjowane przez misjonarzy, bo - jak zaznacza ks. Wita - "oni sami doskonale wiedzą, czego najbardziej potrzeba na miejscu: od budowy drogi czy studni, przez internaty dla dzieci, aż po dożywianie w czasie głodu".
Dekanalny Patronat Misyjny 2025-2027