Wydawany nieprzerwanie od 13 lat, na stałe wpisał się w historię Katowic. Udowadnia, że porozumienie między podziałami jest możliwe i może przynieść bardzo bogate owoce.
W tym roku motywem przewodnim kalendarza trzech religii jest muzyka. To nawiązanie do nadania Katowicom tytułu Miasta Muzyki UNESCO, w październiku 2014 roku.
Redaktorką naczelną kalendarza, który powstaje przy współpracy z przedstawicielami judaizmu, islamu oraz wielu denominacji chrześcijańskich, jest dr Mariola Kozubek, prof. UŚ. Dzieląc się swoimi refleksjami na temat nowego wydania kalendarza, zwróciła uwagę, że jego redagowanie sprzyja wzajemnemu poznawaniu się i budowaniu szacunku pomiędzy przedstawicielami poszczególnych religii. - Ten kalendarz tworzy pewnego rodzaju środowisko. Gromadzi ono ludzi podczas różnych świąt. Jest także okazją do namysłu naukowego. Kalendarz ma także ważne znaczenie edukacyjne, gdyż inspiruje do refleksji nad wartościami, które mogą łączyć ludzi różnych tradycji - mówiła.
Ks. dr Tadeusz Czekański, delegat metropolity katowickiego ds. dialogu międzyreligijnego, zwrócił uwagę na fakt, że "Kalendarz trzech religii" jest narzędziem uczenia się wielokulturowości. - Trzeba pamiętać, że wielokulturowość to także pluralizm religijny. Chrześcijaństwo podejmuje wysiłki określane mianem ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Ma to istotny wpływ na kształt społeczeństw wielokulturowych. Kościół katolicki proponuje różnego rodzaju formy dialogu religijnego. Na pierwszym miejscu można wymienić dialog życia, czyli spontaniczne kontakty z wyznawcami różnych religii. Jest jeszcze dialog działań wyrażający się we współpracy, a także dialog doświadczeń religijnych, który można opisać jako wymianę doświadczeń życia, dokonywaną w świetle świętych ksiąg i tradycji poszczególnych religii - podkreślał ks Czekański.
Podczas prezentacji nowego kalendarza obecni byli także bp Marian Niemiec z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, Włodzimierz Kac, przewodniczący Gminy Żydowskiej w Katowicach, a także imam Abdul Jabbar Koubaisy, odpowiedzialny za dialog międzyreligijny przy Lidze Muzułmańskiej.