Kochać Jezusa jak ksiądz Walenty. W Jankowicach Rybnickich

Jankowice Rybnickie to wieś położona na Górnym Śląsku, sąsiadująca ze Świerklanami i rybnickimi dzielnicami: Boguszowice, Chwałowice, Popielów. Drewniany kościół pw. Bożego Ciała stanowi ważną część Szlaku Architektury Drewnianej Górnego Śląska. Zachwyt nad tym kościołem bardzo mocno przeplata się z historią tego miejsca, która swoimi korzeniami sięga XV wieku. Opowiada ona o bohaterskim księdzu Walentym, który jadąc z posługą duszpasterską do chorej kobiety, został napadnięty przez husytów. Udało mu się ukryć bursę z Najświętszym Sakramentem w dziupli, po czym został zamordowany. W miejscu tej zbrodni wytrysnęło źródło, które dzisiaj nazywane jest Studzienką. Stanie się ono celem następnej naszej wędrówki. Na wiele lat zapomniano o wielebnym męczenniku, podczas gdy bursa spoczywała w dziupli. Po wielu latach pasterze pasący owce zauważyli dziwną jasność wydobywającą się z dębu. Jeden z przybyłych kapłanów włożył rękę do środka i ku zdumieniu wiernych wydobył bursę w nienaruszonym stanie z ciągle białą Hostią. Na miejscu cudu wybudowano najpierw kapliczkę, a następnie obecny kościół.

Cytat: „[J]ak nie odczuwać odnowionej potrzeby dłuższego zatrzymania się przed Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie na duchowej rozmowie, na cichej adoracji w postawie pełnej miłości?”

Jan Paweł II, Ecclesia de Eucharistia

 

Słowo na drogę: „A oto Pan przechodził. Gwałtowna wichura rozwalająca góry i druzgocąca skały [szła] przed Panem; ale Pan nie był w wichurze. A po wichurze – trzęsienie ziemi: Pan nie był w trzęsieniu ziemi. Po trzęsieniu ziemi powstał ogień: Pan nie był w ogniu. A po tym ogniu – szmer łagodnego powiewu” (1 Krl 19,11b-12).

Modlitwa: o rozbudzanie w sobie pobożności eucharystycznej

« 1 »