Dawny kościół parafialny w Lędzinach na tzw. Górce św. Klemensa jest zabytkiem – pomnikiem reprezentującym jedną z najstarszych tradycji chrześcijaństwa na terenie archidiecezji. Tradycja udokumentowana wiąże to miejsce z działalnością apostołów Słowian. Kościół wzmiankowany jest w 1241 r. Parafia istniała już w roku 1325.
Obecna świątynia – barokowa, murowana, jednonawowa, z wieżą, orientowana – zbudowana została w 1769 r. na miejscu kościoła drewnianego. W podziemiach pochowane są szczątki budowniczego kościoła – Piotra Wehowskiego i jego rodziny. Na uwagę zasługuje ołtarz główny, pochodzący z ok. 1803 r., autorstwa mistrza Schefflera z Krakowa. Do najstarszych elementów wyposażenia kościoła należą chrzcielnica z 1657 roku, relikwiarz w kształcie drewnianej ręki oraz żyrandol z 1792 roku, wykonany w hucie szkła w Wesołej.
Cytat: „Wspaniały widok zobaczymy też, kiedy staniemy u stóp tej świątyni. Widać Beskidy, a przy superprzejrzystości powietrza także Tatry! Można liczyć wieże kościołów: Hołdunów, Bieruń, Chełm, Imielin, Urbanowice… Można też zobaczyć kościół św. Marii Magdaleny w centrum Tychów. Kopalnie Ziemowit i Piast są widoczne jak na dłoni, a na tle horyzontu odcinają się kominy okolicznych elektrowni. Kościół św. Klemensa jest wśród kilku najstarszych kościołów archidiecezji katowickiej, ale pod względem walorów widokowych jest w ogóle bezkonkurencyjny”.
ks. Józef Kracla (cyt. za „Gościem Niedzielnym”)
Słowo na drogę: „Przyjdźcie, zobaczcie dzieła Pana, dzieła zdumiewające, których dokonuje na ziemi” (Ps 46,9).
Modlitwa: za nas samych