W Kochłowicach zapraszamy do modlitwy i zwiedzenia dwóch świątyń. Budowę kościoła Matki Bożej z Lourdes sfinansował hrabia Łazarz Henckel von Donnermarck. Orientowany budynek wymurowano z ciosów kamiennych. Składa się z pojedynczej nawy i kwadratowego prezbiterium zakończonego wieloboczną absydą. Nad głównym wejściem wzniesiono wieżę, zwieńczoną baniastym hełmem z latarnią. Dach dwuspadowy, pierwotnie kryty gontem, z sygnaturką. Wewnątrz najciekawszy jest ołtarz główny w kształcie skalnej groty (zbudowany w 1904 roku), w której umieszczono figurę Matki Bożej z Lourdes. Zachowało się kilka przedmiotów z wyposażenia starego kościoła, jak np. drewniana ambona, kamienna chrzcielnica i kropielnice (XVIII w.). Od 2008 roku barokowa świątynia w Kochłowicach jest sanktuarium Matki Bożej z Lourdes.
Na początku XX wieku, kiedy liczba wiernych w parafii wzrosła dziesięciokrotnie, nieopodal postawiono nowy kościół parafialny, pod wezwaniem Trójcy Świętej. Budowa rozpoczęła się w 1900 r., za rządów ks. Ludwika Tunkla, i trwała do września 1902 r. To świątynia w stylu neoromańskim z elementami stylu neogotyckiego. Ma 57 m długości, 21 m szerokości w nawie podłużnej, a 31 m w nawie krzyżowej. Trójosiowa fasada z dwoma wieżami ma w części środkowej trzy neoromańskie portale. Trójnawowe wnętrze świątyni z prezbiterium zamkniętym półokrągłą apsydą jest nakryte sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Na wyposażeniu są witraże i figury czterech ewangelistów. We wnętrzu wiszą obrazy olejne św. Barbary, Matki Bożej Niepokalanej oraz obrazy ołtarzowe Trójcy Przenajświętszej i Serca Jezusowego. Kościół może pomieścić 5 tys. wiernych. Został zaprojektowany przez Ludwiga Schneidera. Wybudował go Fedor Wieczorek z Królewskiej Huty. Wskutek szkód górniczych kościół Świętej Trójcy zaczął popadać w ruinę i od wielu lat poddawany jest zabiegom konserwatorskim. Z parafii wywodzi się 59 księży katolickich, w tym sługa Boży ks. Wilhelm Pluta, w latach 1958–1986 biskup gorzowski.
Za: https://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_Tr%C3%B3jcy_Przenaj%C5%9Bwi%C4%99tszej_w_Koch%C5%82owicach
Cytat: „Człowiek w człowieku umiera, gdy go już dobro uczynione nie raduje ani zło nie boli”.
bp Wilhelm Pluta
Słowo na drogę: „Alleluja! Chwalcie, słudzy Pańscy, chwalcie imię Pana! Niech imię Pańskie będzie błogosławione odtąd i aż na wieki!” (Ps 113,1-2).
Modlitwa: o nowe powołania kapłańskie