Szlakiem drewnianych kościołów. U św. Jakuba Starszego Apostoła w Wiśle Małej

Obecny kościół oraz zbudowana później wieża dzwonna pochodzą z XVIII w. i zostały postawione na miejscu budowli poprzedniej, pochodzącej z XV lub XVI w. W latach międzywojennych świątynię powiększono. Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. Parafię w Wiśle Małej wzmiankowano już w 1326 r. Stały tu kolejno zapewne trzy drewniane świątynie. Poprzedniczka obecnej budowli przez pewien czas znajdowała się w rękach protestantów. Dzisiejszy kościół pw. św. Jakuba Starszego Apostoła został zbudowany w latach 1775–1780. Wieżę dostawiono w 1782 r., zaś w 1923 połączono ją z głównym korpusem budowli. Warte uwagi jest wnętrze z niemal kompletnym pierwotnym wyposażeniem, reprezentującym barok i rokoko. W ołtarzu głównym, pochodzącym z 1776 r., umieszczone są obrazy patrona kościoła św. Jakuba Apostoła Starszego oraz – w zwieńczeniu – Matki Bożej z Dzieciątkiem. W lewym ołtarzu bocznym znajduje się wizerunek Opatrzności Bożej pochodzący z 1776 r., zaś w prawym – św. Walentego, z 1804 r. Do wyposażenia kościoła należy także chrzcielnica z 1780 oraz pochodzące z XVIII w. konfesjonał i ambona z rzeźbą św. Jakuba. W ostatnich latach świątynia była remontowana.

Cytat: „Od św. Jakuba możemy się wiele nauczyć: gotowości przyjęcia powołania, które daje nam Pan, nawet gdy domaga się od nas pozostawienia »łodzi«, symbolizującej ludzkie bezpieczeństwo; entuzjazmu w pójściu za Nim drogami, które On nam wskazuje, odbiegającymi od naszych iluzorycznych oczekiwań; gotowości świadczenia o Nim z odwagą aż do złożenia najwyższej ofiary z życia”. 

Benedykt XVI

Słowo na drogę: „»Panie, czy chcesz, a powiemy, żeby ogień spadł z nieba i zniszczył ich?« Lecz On, odwróciwszy się, zabronił im” (Łk 9,54).

Modlitwa: o dobre owoce pracy nad sobą, nad własną porywczością
 

« 1 »