Szlakiem drewnianych kościołów. Z wizytą w Paniowach

Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła to świątynia o konstrukcji zrębowej. Wieża o konstrukcji słupowej posiada barokowy, cebulasty hełm i latarnię. Na wieży zawieszony jest dzwon z początku XVI w., pochodzący z poprzedniego kościoła. Nad prostokątną nawą góruje duża, barokowa sygnaturka, zwieńczona baniastym hełmem i latarnią. Do nawy oraz wieży przylegają dwie kruchty. Prezbiterium zamknięte jest trójbocznie i przylega do niego kaplica z kolejnym barokowym hełmem. Kościół otoczony jest sobotami. W latach 1830–1835 świątynia została podmurowana. W skład wyposażenia wchodzą m.in.: ołtarz główny z początku XVII w., z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem (a także obrazem św. Augustyna w zwieńczeniu i rzeźbami świętych Piotra i Pawła); ołtarze boczne: jeden z przełomu XVII i XVIII w., z obrazami Świętej Rodziny i św. Jana Nepomucena, oraz drugi, z końca XVI w., z wizerunkami Matki Bożej Częstochowskiej i św. Franciszka. W kaplicy zaś umieszczono ołtarz z obrazem Trójcy Świętej. Z parafii pochodził biskup pomocniczy diecezji katowickiej Józef Kurpas. 

Za: https://metropolia.slaskie.travel/culturalheritage/2880/drewniany-kosciol-pw-swapostolow-piotra-i-pawla-w-mikolowie-paniowach

Cytat: „Ktoś w Watykanie zaobserwował, że w czasie przerwy, zamiast iść na kawę z innymi delegatami, biskup Józef Kurpas, chodząc, odmawiał Różaniec. Jeden z biskupów afrykańskich zapytał go, dlaczego używa takiego zniszczonego różańca. A biskup Józef: »To różaniec, na którym modliła się moja matka, gdy ja miałem się urodzić«”.

https://katowice.gosc.pl/doc/2033526.Biskup-z-rozancem-mamy

Słowo na drogę: „Piotr pierwszy wyznał wiarę w Chrystusa i z nawróconych Izraelitów założył pierwszy Kościół. Paweł otrzymał łaskę jasnego rozumienia prawd wiary i stał się nauczycielem narodów pogańskich. Obdarzeni różnymi darami zgromadzili w jednym Kościele wyznawców Chrystusa” 

z prefacji o Świętych Apostołach Piotrze i Pawle

Modlitwa: za grupy duszpasterskie działające w naszych parafiach, aby szanując różnorodność charyzmatów, wspólnie pracowały dla dobra Kościoła.
 

« 1 »