Do Pszowa po uśmiech Matki Bożej

Obraz Matki Bożej Uśmiechniętej lub Matki Bożej Pszowskiej to olejna kopia obrazu częstochowskiego. W Pszowie pojawiła się dzięki pielgrzymce do Częstochowy w 1722 r., podczas której mieszkańcy wsi wraz z księdzem wikarym Janem Franciszkiem Niemczykiem zakupili wykonaną na płótnie kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Uszkodzone płótno zostało poddane renowacji, której dokonał malarz Fryderyk Siedlecki z Wrocławia. Artysta zmienił nieco twarz Madonny, która różni się odtąd od częstochowskiego pierwowzoru. W 1723 r. obraz został poświęcony w Wodzisławiu i uroczyście przeniesiony w procesji do Pszowa. Otoczony kultem wizerunek zasłynął dzięki wielu cudownym uzdrowieniom.

Cytat: „Zobaczyć uśmiech Uśmiechniętej – to rzecz prosta i trudna zarazem. Zobaczyć i rozumieć ten uśmiech – to wejść w krainę nadziei”. 

ks. Jerzy Szymik

Słowo na drogę: „Gdy Pan odmienił los Syjonu, byliśmy jak we śnie. Wtedy usta nasze były pełne śmiechu, a język wołał pełen radości. Wtedy mówiono między poganami: »Wielkodusznie postąpił z nimi Pan!«” (Ps 126,1-2).

Modlitwa: o pogodę ducha: Maryjo, której uśmiech leczy wszystkie serca rany, której uśmiech dostrzega serce nawrócone, której uśmiech przenika tę ziemię, która płaszczem uśmiechu bronisz Śląsk przed złem całym, Królowo nad doliną Odry, Złoty Kluczu do Morawskiej Bramy. Módl się za nami…
 

« 1 »