Dwie wieże, czyli z wizytą u „Antoniczka” w Rybniku

Bazylika św. Antoniego Padewskiego w Rybniku, zwana czasem nawet „rybnicką katedrą”, znana jest głównie dzięki temu, że to największa świątynia Górnego Śląska. Budowla ma niemal stumetrowej wysokości wieże, widoczne z daleka, gdy z którejkolwiek strony zbliżamy się do miasta. Św. Antoni z Padwy to od kilku wieków patron ziemi rybnickiej. Figurka świętego, wykonana w XVII w. (i znajdująca się obecnie w bazylice), została w 1828 r. umieszczona w zbudowanej specjalnie kapliczce. To właśnie z kapliczką wiążą się początki kościoła. W drugiej połowie XIX w. podjęto się przebudowy kapliczki na większą, zaś w 1903 r. na prośbę rybnickiej parafii kardynał Georg Kopp z Wrocławia wydał zezwolenie na budowę nowego kościoła. Był on pomyślany jako miejsce uroczystości gromadzących dużą ilość wiernych, których nie mieścił już dotychczasowy kościół parafialny pw. Matki Bożej Bolesnej. 

Za: https://slaskie.travel/poi/3273/bazylika-sw-antoniego-padewskiego-w-rybniku\

Cytat: „Dobrze wiemy, że miejscowi wierni, jak też okolicznych regionów Śląska, którzy świętego Padewczyka mają za swego opiekuna, odwiedzają ten kościół, przepiękny pomnik w stylu neogotyckim, ośrodek życia chrześcijańskiego miasta, dzieł miłosierdzia i chrześcijańskiej kultury. (…) Kierując się zatem opinią Kongregacji Bożego Kultu i Dyscypliny Sakramentów – którą potwierdzamy – obdarzamy na wieczne czasy niniejszym brewe na mocy Naszej Najwyższej Władzy Apostolskiej wzmiankowaną świątynię parafialną tytułem i godnością Bazyliki Mniejszej”.

z brewe Jana Pawła II

Słowo na drogę: „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą” (Mk 11,9b-10).

Modlitwa: za pogubionych w życiu
 

« 1 »