Któż jak Bóg? W Michałkowicach

Kościół św. Michała Archanioła zaprojektował znany architekt Ludwig Schneider. Specjalizował się on w budownictwie sakralnym – szczególnie katolickim i na terenie Śląska. Jego dzieła to m.in. bazylika w Rybniku czy kościoły w Wodzisławiu Śląskim, Raciborzu i Hajdukach Wielkich. Co ciekawe, Schneider upodobał sobie styl gotycki, ale w Michałkowicach zastosował założenia romańskie. Budowlę wznoszono w latach 1902–1904. Uroczystość konsekracji odbyła się w roku 1910. Kościół św. Michała Archanioła postawiono na planie krzyża łacińskiego, z długą nawą, szerokim transeptem i zaokrąglonym prezbiterium. Wieża zakończona jest ostrosłupowym hełmem. Półkoliste zwieńczenie portali i okien, triforia w wieży i fryz arkadowy nadają budowli cechy stylu romańskiego. W 1973 roku świątynia otrzymała nowoczesny wystrój, zaprojektowany przez inż. arch. Krystiana Laskego z Katowic. Pod pretekstem spełniania wymogów Soboru Watykańskiego II zniszczono centralnie usytuowany witraż i ołtarz główny, usunięto balaski i stopnie w prezbiterium oraz polichromię. Nowy ołtarz stanął bliżej nawy głównej, a piękny, drewniany ołtarz autorstwa Carla Buhla, udekorowany licznymi rzeźbami, z obrazem św. Michała Archanioła umieszczonym pośrodku, zastąpiła metalowa płaskorzeźba św. Michała Archanioła na tle betonowych słupów. Przez ostatnie kilkanaście lat kościół przechodził szereg remontów i restauracji. Zamontowano ogrzewanie podłogowe i kanalizację, wymieniono cały dach i wyremontowano wieżę, położono nową, granitową posadzkę i przemalowano wnętrze. Na początku 2015 r. konserwator diecezjalny w porozumieniu z proboszczem parafii zadecydował o odtworzeniu pierwotnego ołtarza według rysunku projektowego Carla Buhla. Do zrekonstruowanego ołtarza użyto oryginalnych rzeźb, które zostały zabezpieczone przez parafię, które po fachowo przeprowadzonej konserwacji trafiły z powrotem na ołtarz. Nie odzyskano już jednak oryginalnego obrazu św. Michała Archanioła, który znajduje się w jednej z parafii na Pomorzu. W jego miejsce została namalowana kopia, nieco różniąca się kolorystyką od oryginału. 
Z tej parafii pochodzi bp Czesław Domin, który w latach 1970–1992 był biskupem pomocniczym diecezji katowickiej, a w latach 1992–1996 biskupem diecezjalnym koszalińsko-kołobrzeskim. Zapamiętany został jako wielki czciciel Bożego Miłosierdzia.

Za: https://michalkowice.ihs.pl/home/informacje/historia-parafii/; Kościół św. Michała Archanioła w Siemianowicach Śląskich …

Cytat: „Zapatrzony w obraz św. Michała Archanioła w swoim michałkowickim kościele parafialnym wziął bardzo na serio słowa, które pod tym obrazem widniały: »Któż jak Bóg!«. Nauczył się z nich, że Panu Bogu warto zaufać, warto na Niego w życiu postawić, warto zaufać, warto Mu dużo dać”. 

kard. elekt Ignacy Jeż o bp. Czesławie Dominie 

Słowo na drogę: „Albowiem Pan jest twoją ucieczką, jako obrońcę wziąłeś sobie Najwyższego. Niedola nie przystąpi do ciebie, a cios nie spotka twojego namiotu, bo swoim aniołom dał rozkaz o tobie, aby cię strzegli na wszystkich twych drogach” (Ps 91,9-11).

Modlitwa: za dekanaty, z których się wywodzimy

« 1 »