U Matki tyskich kościołów. Z wizytą u Marii Magdaleny

Najstarsza tyska parafia należała wraz z dekanatem pszczyńskim do diecezji krakowskiej, wrocławskiej, by wreszcie od 1925 roku wejść do nowo utworzonej diecezji katowickiej. Kościół św. Marii Magdaleny jest orientowany, posadowiony na planie krzyża łacińskiego. Od strony zachodniej znajduje się wąska wieża, zwieńczona dwukondygnacyjnym, baniastym hełmem z latarnią. Szeroką nawę główną przecina transept z ozdobnymi szczytami; prezbiterium jest zamknięte półkoliście. Na dachu umieszczono sygnaturkę. Warto wspomnieć, że wikariuszami w tyskiej parafii byli między innymi błogosławiony dziś ks. dr Emil Szramek, ks. Franciszek Blachnicki oraz abp senior Damian Zimoń. Wśród księży sprawujących urząd proboszcza w tutejszej parafii z pewnością należy wymienić ks. infułata Jana Kapicę, apostoła trzeźwości i działacza społecznego. Jego grób znajduje się przy kościele. Z tutejszej parafii wywodzi się kompozytor i dyrygent prof. Henryk Jan Botor. 

Za: https://slaskie.travel/culturalheritage/3454/kosciol-sw-marii-magdaleny-w-tychach

Cytat: „Można przekazać przez muzykę dobro, ale można przekazać też zło, czego przykłady mamy na niektórych koncertach heavymetalowych. Są dwie siły, które ścierają się na tym świecie: dobro i zło, Bóg i szatan. Nie ma trzeciej możliwości”.

Henryk Jan Botor

Słowo na drogę: „Będę Cię sławił, Panie, z całego mego serca, bo usłyszałeś słowa ust moich: będę śpiewał Ci wobec aniołów. Oddam Ci pokłon ku Twemu świętemu przybytkowi. i będę dziękował Twemu imieniu za łaskę Twoją i wierność” (Ps 138,1-2).

Modlitwa: o piękny śpiew w kościołach naszej archidiecezji 
 

« 1 »