Do Pięknej Madonny w Tychach, po katechezę o Miłosierdziu Bożym

Kościół został konsekrowany 10 listopada 2012 roku. O jego wezwaniu przypomina nie tylko wizerunek Jezusa Miłosiernego w ołtarzu głównym, ale również znajdujący się z Nim w tryptyku św. s. Faustyna i św. Jan Paweł II. Połączeni są promieniami miłosierdzia. U stóp świętych znajdują się odpowiednio Kraków i Watykan – symbol ogarnięcia całego świata. Przy wizerunkach umieszczone są ich relikwie.
Jednak wprawny obserwator zauważy zdecydowanie więcej. Po pierwsze, świątynia ma plan ośmioboku równoramiennego. „To nawiązanie do teologii ósmego dnia: siedem dni stworzenia i ósmy odkupienia” – mówi ks. Józef Sołtys. „Ten motyw ośmioboku powtarza się jeszcze np. w chrzcielnicy; wskazuje, że ta świątynia prowadzi nas do dnia odkupienia” – dodaje. Oprócz tego w pasie chóru kościół jest „opleciony” witrażami, które tworzą koronę cierniową, paciorki różańca i słowa Koronki do Miłosierdzia Bożego. To kolejny symbol. Następnym są uczynki miłosierdzia umieszczone w oknach na parterze. „Ponieważ szczeliny okienne są dość wąskie, każdy z uczynków wyobrażony jest w geście dłoni” – zwraca uwagę kapłan i pokazuje ten, który jego zdaniem najlepiej obrazuje treść: dłoń, przez której palce przesypuje się piasek. Zmarłych pogrzebać.
Przy konfesjonałach również znajdują się alegoryczne, misternie wykonane witraże. Kanwą wszystkich są ludzkie oko i kropla łzy. Na jednym z nich na przykład widnieje cytat z Ewangelii według św. Jana: „Kto jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamieniem”. We wnętrzu łzy wyobrażona jest dłoń, gotowa, by wykonać to polecenie, zaciśnięta na odłamku skały. W oku natomiast widać belkę… Niewielu odwiedzających będzie miało okazję zobaczyć symbole odnoszące się do miłosierdzia Bożego, które znajdują się w zakrystii. W okna są tam wprawione witraże ze św. Faustyną, ks. Sopoćką i św. Janem Pawłem II. Pod nimi znajduje się pięć fragmentów „Dzienniczka” mówiących o pięciu elementach kultu Bożego Miłosierdzia, czyli o obrazie Jezusa Miłosiernego, Święcie Miłosierdzia Bożego, koronce, Godzinie Miłosierdzia oraz szerzeniu czci poprzez uczynki miłosierdzia. – Warto zauważyć, że św. Faustyna jest tu odwzorowana ze zdjęcia w dowodzie, czyli można zobaczyć, jak wyglądała naprawdę. We wnętrzu świątyni uwagę przykuwa przede wszystkim Matka Boża – piękna gotycka rzeźba. To kopia wizerunku Maryi z Krużlowej, znajdującego się obecnie w Muzeum Narodowym w Krakowie. 

Za: „Gość Katowicki”, 14/2021

Cytat: „Miłosierdzie Boże – to słowa klucze do wszystkiego, co znajduje się w tym kościele”. 

Marta Sudnik-Paluch, „Gość Niedzielny”

Słowo na drogę: „Miłosierny jest Pan i łaskawy, nieskory do gniewu i bardzo łagodny. Nie wiedzie sporu do końca i nie płonie gniewem na wieki” (Ps 103,8-9).

Modlitwa: o Boże błogosławieństwo dla dzieł prowadzonych przez jałmużnika biskupiego
 

« 1 »