W niedzielny wieczór podczas Mszy św. pod przewodnictwem abp. Adriana Galbasa w katowickiej parafii Niepokalanego Poczęcia NMP wręczono Nagrodę im. bł. Emila Szramka. Tegorocznymi laureatami zostali Weronika i Jerzy Surówkowie.
Przed rozpoczęciem Eucharystii odbył się koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza, wtedy też wybrzmiał utwór w wykonaniu profesorów Juliana i Henryka Gembalskich, który skomponowany został dla uczczenia ks. Emila Szramka z okazji 25. rocznicy jego beatyfikacji.
Uroczystą sumę odpustową odprawił abp Adrian Galbas. Mszę św. koncelebrowało wielu duszpasterzy związanych z parafią i miastem, m.in. ks. dr Andrzej Suchoń, proboszcz parafii mariackiej w Katowicach, ks. dr Andrzej Kumor, oficjał Sądu Metropolitalnego, oraz ks. dr hab. Andrzej Nowicki, dziekan dekanatu Katowice Śródmieście. W liturgii uczestniczył również bp Marian Niemiec, biskup senior diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Obecni byli także księża kanonicy Kapituły Katedralnej w Katowicach, Kapituła Nagrody im bł. ks. Emila Szramka, siostry zakonne oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, a także reprezentanci Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.
Nagroda im. bł. ks. Emila Szramka przyznawana jest od 2009 roku. Tomasz Nocoń /Foto GośćW homilii abp Galbas przywoływał postać błogosławionego proboszcza, nazywając go tym, który potrafił w swojej codzienności „wzbijać się wysoko” i zawsze był gotów poświęcić się dla innych. – Zainteresowany był zawsze tym, aby znaleźć kontakt z drugim człowiekiem, ze swoimi parafianami i z tymi, którzy do kościoła nie przychodzili. Zainteresowany był tym, aby znaleźć wspólny język z ludźmi kultury, sztuki, nauki. Rozumiał i orędował za tym, aby rozwijała się polskość Śląska, ale potrafił zrozumieć także to, że mieszkają tutaj Niemcy, którzy mają prawo do liturgii i duszpasterstwa w języku niemieckim, i im to gwarantował – mówił abp Adrian.
Na zakończenie Eucharystii przedstawiciele rady parafialnej podziękowali abp. Adrianowi za obecność oraz całą posługę w Kościele katowickim. Parafianie katowickiej parafii Mariackiej wręczyli arcybiskupowi kopię chusty z Manoppello, która czczona jest w ich kościele parafialnym w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu. – Przekazujemy Ci ten wizerunek Pana Jezusa i pragniemy, aby Jego spojrzenie utrwalone na tej chuście nieustannie Cię umacniało, by Ci towarzyszyło i było blisko Ciebie – życzyła pani Ewa Paśko, przewodnicząca rady parafialnej.
Arcybiskup otrzymał w prezencie kopię chusty z Manoppello. Tomasz Nocoń /Foto GośćPo błogosławieństwie odczytano protokół z posiedzenia kapituły Nagrody im. bł. ks. Emila Szramka, która nagrodziła państwa Weronikę i Jerzego Surówków za „długoletnie zaangażowanie w życie lokalnej społeczności, zwłaszcza w posłudze niesienia nadziei w trudnych chwilach otaczającej nas codzienności oraz naturalną ludzką życzliwość”.
Okolicznościową laudację odczytał ks. dr Andrzej Suchoń, przewodniczący kapituły oraz następca ks. Emila Szramka na urzędzie proboszcza katowickiej parafii Mariackiej. – Na uwagę zasługuje działalność społeczna laureatów jako wolontariuszy zaangażowanych w pomaganie ludziom, a także utrzymywanie materialnego dziedzictwa Kościoła. Od ponad 20 lat pani Weronika angażuje się w posługę ludziom przeżywającym życiowe trudności. Należy podkreślić też godne podziwu zaangażowanie pana Jurka w zachowanie dziedzictwa materialnego Kościoła i ochronę zabytków – wymieniał przewodniczący kapituły.
Pamiątkową statuetkę oraz dyplom wręczył laureatom abp Adrian Galbas, a zebrani w kościele nagrodzili wyróżnionych gromkimi brawami. W imieniu swoim i małżonki głos zabrał następnie Jerzy Surówka, który podziękował abp. Galbasowi oraz kapitule za przyznanie tegorocznej nagrody.
Po poświęceniu pomnika złożono wieńce. Tomasz Nocoń /Foto GośćPo Eucharystii przez kościołem odsłonięto i poświęcono pomnik ks. Emila Szramka. Popiersie kapłana męczennika stanęło w pobliżu świątyni dzięki zaangażowaniu wspólnoty parafialnej i katowickiego oddziału IPN. – Oby bł. ks. Emil Szramek uzyskał prawo obecności w naszej pamięci i świadomości z całym bogactwem jego życia: dorobkiem pracy duszpasterskiej, naukowej, społecznej, publicystycznej. Mamy w jego osobie na Śląsku i w Polsce wielki skarb, a nade wszystko mamy w nim orędownika sprawy Kościoła, Śląska i Polski – powiedział dr Andrzej Sznajder, dyrektor oddziału IPN w Katowicach.