W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny podczas południowej Mszy św. w katowickiej katedrze Agnieszka Pecko przystąpiła do stanu dziewic konsekrowanych. Konsekrował ją bp Grzegorz Olszowski.
W katedrze odśpiewano Litanię do Wszystkich Świętych. Przed głównym ołtarzem na niewielkim czerwonym dywanie leżała krzyżem pani Agnieszka. Widok przypominał nieco ten znany ze święceń prezbiteratu. Wierni zgromadzeni w katowickiej katedrze modlili się w jej intencji, powtarzając słowa litanii. Gdy śpiew ucichł, pani Agnieszka podeszła do bp. Grzegorza, który siedział na krześle zwrócony twarzą do wiernych. Wkładając dłonie w dłonie biskupa wypowiedziała słowa ślubowania, podobnie jak czynią to diakoni podczas święceń kapłańskich.
Następnie bp Olszowski odmówił nad nią uroczystą modlitwę i przekazał jej obrączkę oraz brewiarz, które są widocznymi znakami konsekracji. Istotą tego obrzędu są mistyczne zaślubiny z Chrystusem. Przystępując do konsekracji dziewice zobowiązują się do życia w czystości, podobnie jak siostry zakonne, pragną służyć Jezusowi i Kościołowi. Oddają się pokucie, dziełom miłosierdzia, apostolstwu i gorliwej modlitwie. Zobowiązują się również do codziennego odmawiania liturgii godzin.
Najważniejszą cechą, która odróżnia dziewice konsekrowane od sióstr zakonnych, jest życie w świecie. Konsekrowane dziewice nie mieszkają w domu zakonnym, nie noszą habitu ani welonu. Pracują i wykonują zwyczajne, codzienne obowiązki. Przystąpienie do tego stanu poprzedzone jest długimi przygotowaniami, które są niezbędne, by możliwe było prawidłowe rozeznanie swojego powołania.
Dla pani Agnieszki chwila konsekracji była piękna i wzruszająca. - Dziękuję Bogu za łaskę powołania. Jestem bardzo wdzięczna, że Pan Jezus, który działa w moim życiu, z niczego uczynił coś takiego - mówiła podczas podziękowań.
Uroczystej liturgii przewodniczył bp Grzegorz Olszowski. Przed rozpoczęciem obrzędu konsekracji wygłosił homilię, w której nawiązał do uroczystości Niepokalanego Poczęcia. Przywołał scenę zwiastowania przedstawioną w Ewangelii wg. św. Łukasza, zaznaczając, że Kościół przez taki dobór czytań pragnie ukazać połączenie między poczęciem Jezusa i Jego Matki Maryi. Maryja została niepokalanie poczęta, by mogła wydać na świat Zbawiciela.
Kaznodzieja podkreślił, że przez Maryję wyraża się plan miłości Boga do człowieka. Boże pragnienie, by uczynić każdego świętym i niepokalanym. Jest to Boży plan, realizowany z determinacją i konsekwencją, nie jest w stanie mu przeszkodzić nawet grzech popełniony przez człowieka.
Bp Grzegorz po raz kolejny odwołał się do liturgii słowa. Przywołał czytanie z Księgi Rodzaju, ukazujące popełnienie pierwszego grzechu w historii ludzkości. Zaznaczył, że skutkami tego czynu było pojawienie się lęku i nieufności wobec Boga. Zburzona została harmonia w świecie oraz jedność między ludźmi. Mimo to Bóg nie pozostawia człowieka samego. Posyła na świat swojego Syna, Jezusa, który naprawił to, co człowiek zniszczył przez grzech. To tego dzieła zaprosił Maryję oraz każdego człowieka, który pragnie Bożej miłości.
Katowicki biskup pomocniczy nawiązał także do obrzędu konsekracji Agnieszki Pecko. - Przygotowywała się bardzo długo do tego ważnego w jej życiu momentu. Jej powołanie jest darem dla niej i całego Kościoła. Jest także zadaniem i zobowiązaniem. Bóg powołał ją do ściślejszego zjednoczenia z Sobą i przeznaczył na służbę Kościołowi oraz wszystkim ludziom. Konsekracja ma ją pobudzić, by zgodnie ze swoim stanem troszczyła się o rozszerzanie Królestwa Bożego i przepojenie duchem chrześcijańskim spraw doczesnych. Spełniając swoje powołanie nasza siostra zobowiązuje się dzisiaj wobec Boga i zgromadzonej wspólnoty Kościoła, by do końca życia trwać w dziewictwie poświęconym Bogu oraz na służbie dla Boga i Kościoła - podkreślał bp Olszowski.
Agnieszka Pecko została 21. konsekrowaną dziewicą w archidiecezji katowickiej.