Piekary Śląskie od zawsze były silnym ośrodkiem polskości w regionie. To tu, przed obliczem Matki Bożej, klękali monarchowie. W okresie Święta Niepodległości, kiedy ze szczególną dumą spoglądamy na miejsca związane z historią, warto odwiedzić także piekarskie wzgórze.
Sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej od wieków przyciąga wiernych z całej Polski. Ośrodek odegrał szczególną rolę w historii Polski, jako symbol religijny i patriotyczny w kluczowych momentach. W 1683 roku, przed wyruszeniem na odsiecz Wiednia, król Jan III Sobieski modlił się tutaj, oddając losy swojego wojska pod opiekę Matki Boskiej Piekarskiej. To wydarzenie wzmocniło kult maryjny w okolicy.
Również król August II Mocny odwiedził Piekary w 1697 roku, podczas podróży do Krakowa na koronację. Jego modlitwa w sanktuarium była symbolem jedności i łączności królów Polski z religijnym sercem Śląska, mimo że region ten znajdował się wtedy pod panowaniem Habsburgów. Wizyty te przyczyniły się do ugruntowania Piekar jako miejsca pielgrzymkowego i duchowego ośrodka, gdzie polska tożsamość i wiara były szczególnie pielęgnowane przez wieki, nawet w czasach zaborów i politycznych przemian.
Obecnie nawiązaniem do wielowiekowej tradycji jest Centrum Pielgrzymkowo-Konferencyjne "Nazaret" w Piekarach Śląskich.
Pielgrzymi w Piekarach Śląskich