Zmarł ks. January Liberski

Swoje życie poświęcił pracy misyjnej w Zambii i Zimbabwe. Odszedł w wieku 90 lat, w 68. roku kapłaństwa.

Pogrzeb śp. ks. Januarego Liberskiego odbędzie się we wtorek, 29 października br.

Zgodnie z wolą zmarłego uroczystości pogrzebowe będą miały miejsce w Jego rodzinnej parafii Przemienienia Pańskiego w Tarnowskich Górach-Bobrownikach Śląskich:

•     godz. 10.15 - modlitwa różańcowa
•     godz. 11.00 - Msza święta pogrzebowa

"Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie..."


***

Śp. ks. January Liberski urodził się 25 sierpnia 1934 roku w Lublińcu, w rodzinie Stanisława i Heleny z domu Stranc. Miał sześcioro rodzeństwa. Sakrament chrztu świętego przyjął 30 sierpnia 1934 roku w parafii Świętego Mikołaja w Lublińcu. Tam też 12 czerwca 1949 roku otrzymał sakrament bierzmowania.

W czasie wojny był zmuszony uczęszczać do niemieckiej szkoły powszechnej. W 1945 roku rozpoczął naukę w polskiej szkole, jako uczeń piątej klasy. Edukację kontynuował w Państwowym Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnym im. Adama Mickiewicza w Lublińcu, gdzie w 1951 r. zdał egzamin dojrzałości. W parafii był ministrantem i należał  do grupy  Rycerzy Krucjaty Eucharystycznej.

W 1951 roku wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia diakonatu przyjął 14 kwietnia 1957 roku w kaplicy Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie z rąk biskupa Herberta Bednorza. Ten sam biskup 14 sierpnia 1957 roku udzielił mu święceń prezbiteratu w Katowicach-Panewnikach.

Pierwszą placówką wikariuszowską ks. Liberskiego była parafia Świętych Cyryla i Metodego w Knurowie (1957–1962). Następnie pracował w parafiach: Matki Bożej Różańcowej w Rudzie Śląskiej-Halembie (1962–1965) oraz Świętego Mikołaja w Bielsku Białej (1965–1968).

10 listopada 1967 roku ks. January otrzymał urlop w związku z planowanym wyjazdem misyjnym do Zambii. W czasie załatwiania formalności zastępował chorego proboszcza w Kończycach Wielkich.

27 marca 1968 roku wyleciał do Zambii. Przez krótki czas przebywał w diecezji Chipata, gdzie uczył się języka Cinyanja, a następnie podjął posługę duszpasterską w archidiecezji Lusaka. Pracował przy katedrze w Lusace, w Katondwe, w Chinika-Kanyama i ponownie w Lusace, gdzie zbudował kościół i ośrodek parafialny, do którego sprowadził siostry zakonne z Włoch, dla których wybudował klasztor. Ostatnią jego placówką w Zambii była Chilanga.

W 1988 roku przeniósł się archidiecezji Harare w Zimbabwe. Najpierw był na misji w Bindurze, a od 1997 roku na misji św. Michała w Mhondoro. Budował kościoły i ośrodek dla sióstr zakonnych, przyczynił się też do powstania ośrodka zdrowia.

W 1995 roku został mianowany  kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej Katowickiej. W tym samym roku prezydent Lech Wałęsa odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej. W 2004 roku wrócił do macierzystej archidiecezji katowickiej. Zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Katowicach. Jednak już w następnym roku udał się ponownie do Zimbabwe. Najpierw pomagał duszpastersko redemptorystom w Tafara, a potem posługiwał przy katedrze w Harare. 1 lipca 2008 roku przeszedł na emeryturę.

W 2010 roku wyjechał do Kazachstanu, by pełnić posługę duszpasterską w archidiecezji Astana. Po powrocie z misji zamieszkał w Domu św. Józefa w Katowicach.

Zmarł 25 października 2024 roku w wieku 90 lat, w 68. roku kapłaństwa.

źródło: Archiwum Kancelarii Kurii Metropolitalnej w Katowicach.

« 1 »