Uroczystości upamiętniające postać wielkiego absolwenta szkoły - ks. kard. Bolesława Kominka (1903-1974) odbyły się 10 października w I LO im. Powstańców Śląskich w Rybniku.
Okazją była 50. rocznica śmierci kardynała oraz 70. rocznica jego święceń biskupich, która przypadła dokładnie w tym dniu. W wydarzeniu udział wzięli honorowi goście – absolwent szkoły ks. abp Damian Zimoń, emerytowany metropolita górnośląski, oraz ks. bp Grzegorz Olszowski – biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej, były katecheta szkoły.
Dwugodzinne spotkanie z nauczycielami i uczniami wypełniły śpiewy chóru „Bel Canto”, występy artystyczne młodzieży oraz przemówienia, których głównym tematem było pojednanie i wezwanie do pokoju, wypływające ze słynnego przesłania biskupów polskich do niemieckich autorstwa kard. Bolesława Kominka. Dr Artur Łojek, nauczyciel historii, przedstawił wykład, w którym z precyzją i pasją opisał postać kardynała. Następnie ks. bp Grzegorz Olszowski, na kanwie przypowieści Chrystusa o nielitościwym dłużniku (Mt 18, 23-35), wygłosił przemówienie o wartości przebaczenia, zarówno drugiemu człowiekowi i jak sobie samemu. Decyzja o przebaczeniu, choć nieraz trudna, czyni człowieka szczęśliwym. – Miłosierny Bóg, który wybacza nam o wiele więcej niż my sami, On jest źródłem siły do takiego aktu serca – podkreślił.
Trzecim słowem podarowanym zebranym było świadectwo ks. abpa Damiana Zimonia (matura 1952 r.), który osobiście spotykał się z kard. Kominkiem, a jako diakon asystował mu do Mszy Świętej. Wezwał młodzież do nadziei pomimo trudności, które zawsze będą się pojawiały. Swoje przesłanie zwieńczył słowami poety Leopolda Staffa: „Wolność nie jest ulgą, lecz trudem wielkości”. Pokazał również młodzieży świadectwo maturalne kardynała, podkreślając, że znajdują się tam stopnie aż z sześciu języków: z hebrajskiego, greckiego i łaciny, oraz z języków nowożytnych: z polskiego, francuskiego i niemieckiego. – Pierwszym dyrektorem w polskim liceum w Rybniku, który to maturalne świadectwo podpisał, był ks. dr Stefan Siwiec, wybitny naukowiec – patrolog – dodał ks. abp Damian. Atmosferę skupienia i zasłuchania we wszystkie trzy przemówienia oraz w występy artystyczne, zwieńczyły życzenia, które abp. Damianowi z okazji 90. urodzin złożył dyrektor Tadeusz Chrószcz – gospodarz całej uroczystości.
Po spotkaniu w szkolnej auli goście przeszli pod tablicę upamiętniającą orędzie biskupów polskich do niemieckich z 1965 roku. Tablica została zawieszona na półpiętrze liceum i znajdują się na niej słowa zapisane w języku polskim i niemieckim: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. – Przez 8 lat Bolesław Kominek chodził po tych korytarzach. To był odważny i mądry człowiek, wielki pasterz i orędownik pojednania między narodami – dodał na zakończenie modlitwy o pokój ks. abp Damian Zimoń. Po uroczystościach w szkole księża biskupi wraz dyrektorem oraz z katechetami: ks. Szymonem Karnówką, Januszem Tumem i ks. pastorem Michałem Matuszkiem udali się do parafii św. Antoniego, patrona miasta, by zawierzyć mu swoje liceum i wszystkie rybnickie szkoły.