- Teologia, która jest uprawiana jedynie przy biurku, zwykle zawodzi, staje się oderwana od życia, nazbyt teoretyczna, akademicka, a ostatecznie pusta - mówił abp Adrian Galbas w kaplicy Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach podczas inauguracji nowego roku akademickiego na WTL UŚ.
W czwartek 3 października odbyła się inauguracja kolejnego roku akademickiego na Wydziale Teologicznym UŚ w Katowicach. Uroczystość rozpoczęła Msza św., sprawowana przez abp. Adriana Galbasa w kaplicy Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego.
Dziekan Wydziału Teologicznego ks. dr hab. Jacek Kempa, prof. UŚ, przywitał społeczność akademicką na początku Mszy Świętej. Tomasz Nocoń /Foto GośćMetropolia katowicki w homilii mówił o współczesnych wyzwaniach związanych z powołaniem teologa. – W pewnym sensie jest ono podobne do – na przykład – powołania lekarza, które oznacza sprawną umiejętność leczenia w takiej lub innej specjalności, czy do powołania prawnika, który ma pomagać kompetentnie stosować prawo i dbać o zachowanie sprawiedliwości. Człowiek wierzący wie, że nie wystarczą tu tylko ludzkie umiejętności i zdobyta wiedza i że nie na nich wyłącznie się to wszystko opiera. Wie, że jest w tym także ów "błysk Boży", zapalająca wszystko iskra, czyli właśnie powołanie – mówił abp Galbas.
Nie tylko studentów, ale także wykładowców abp Adrian przestrzegał przed nieodpowiednim uprawianiem teologii. – Teologia, która jest uprawiana jedynie przy biurku, zwykle zawodzi, staje się oderwana od życia, nazbyt teoretyczna, płytka, akademicka, a ostatecznie pusta. Biurkowy teolog może jest, i owszem, douczony, może jest nawet i światły, ale nie jest mądry. Jego nauki są poprawne, ale nie podnoszą człowieka, nie wzmacniają jego ducha i nie przybliżają go do prawdy – powiedział. Zaznaczył także, że naukowy tytuł nie jest wyznacznikiem mądrości. – Jest przecież wielu takich, którzy przed swoim nazwiskiem nie mają żadnego tytułu naukowego, a są – w najgłębszym rozumieniu tego słowa – teologami. Ludzie głębocy i mądrzy, a jednocześnie prości i pokorni – wymieniał. Podkreślił, że naukowe poszukiwanie powinno uwzględniać rozwijanie warsztatu, "kreatywną precyzję" w aplikowaniu nowych metod, a także szukanie sposobów komunikacji tego, co zostało wypracowane.
Na zakończenie homilii życzył teologom, aby nigdy nie uprawiali "teologii banalnej". – Oby wasi słuchacze, po każdym wykładzie, każdej katechezie, każdym kazaniu, ba, po każdym spotkaniu z wami mieli pewność, że w jakiś sposób przybliżyło się do nich królestwo Boże – zakończył abp Adrian.
Pełny tekst homilii dostępny TUTAJ.
W Eucharystii pod przewodnictwem metropolity katowickiego udział wzięli m.in. abp senior Damian Zimoń, doktor honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ks. dr hab. Jacek Kempa, prof. UŚ, dziekan Wydziału Teologicznego, oraz wykładowcy, studenci i pracownicy uczelni oraz Biblioteki Teologicznej.
Dr Katarzyna Trynda, prof. UŚ, prorektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Tomasz Nocoń /Foto GośćDruga część uroczystości odbyła się w auli Wydziału Teologicznego. Wzięli w niej udział dr Katarzyna Trynda, prof. UŚ, prorektor ds. studenckich i kształcenia Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, oraz abp senior Damian Zimoń, abp senior Wiktor Skworc oraz bp Marian Niemiec, biskup senior diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Inauguracyjne przemówienie wygłosił dziekan Wydziału Teologicznego. – Jesteśmy najmłodszym wydziałem na młodym uniwersytecie – przypomniał ks. Kempa i zauważył, że powołany w 2000 roku Wydział Teologiczny rozpoczyna 25. rok istnienia, choć pierwszy rok akademicki ze studentami rozpoczął się dopiero 1 października 2001 roku.
Głos zabrała także prorektor dr Katarzyna Trynda. – Zadaniem nauczycieli akademickich jest pokazać studentom, jak łączyć ze sobą elementy tej układanki, jaką są studia, aby po ich zakończeniu mogli użyć swojego wykształcenia do powiązania życia i wiedzy, tego, co indywidualne i lokalne, z tym, co wspólne – mówiła prorektor. Przekazała także wszystkim uczestnikom pozdrowienia od Jego Magnificencji prof. Ryszarda Koziołka, rektora uczelni.
Podczas gali inauguracyjnej prorektor i dziekan wręczyli wykładowcom nagrody i wyróżnienia przyznawane przez rektora uczelni. Z kolei ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer, prof. UŚ, ogłosił laureata Nagrody Wielkiego Kanclerza Wydziału Teologicznego przyznawanej za najlepszą pracę magisterską obronioną w ubiegłym roku akademickim. Tegorocznym laureatem został ks. Paweł Kaszuba, który napisał pracę pt. "Philipa Claytona teoria emergencji w perspektywie filozoficznej i teologicznej" pod kierunkiem ks. dr hab. Jacka Kempy, prof. UŚ. – Jest to praca z zakresu "theology and science" – relacji między wiarą a rozumem, teologią a naukami szczegółowymi. Chodzi o próbę zastosowania w teologii teorii emergencji – czegoś, co sprawdza się na poziomie fizyki, chemii czy biologii – wyjaśnił problematykę tematu swojej pracy ks. Kaszuba.
Od lewej: ks. Paweł Kaszuba, abp Adrian Galbas i ks. Jacek Kempa. Tomasz Nocoń /Foto GośćPodczas inauguracji ślubowanie złożyli także studenci I roku, stając się tym samym pełnoprawnymi członkami społeczności akademickiej Wydziału Teologicznego oraz całego uniwersytetu. Zgromadzeni w auli wysłuchali również wykładu inauguracyjnego "Prawo wolności chrześcijańskiej w Duchu. Nowe impulsy dla prawodawstwa kościelnego", który wygłosił ks. dr hab. Andrzej Pastwa.