Wydarzenie rozpocznie się w sobotę 5 października i potrwa przez kolejne 21 dni.
Kolejna edycja festiwalu łączy w sobie kilka istotnych wątków. Klamrą spina ją muzyka polska – obficie obecna w 8 z 10 festiwalowych koncertów, podczas inauguracji współczesna (kompozycje K. Serockiego i W. Lutosławskiego), a w finale nieco dawniejsza, odkrywana na nowo (Msza F-dur J.M. Poniatowskiego).
Tradycyjnie wystąpią laureaci prestiżowych konkursów: Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (Paulina Sochaj, Mateusz Sowa, Kayetan Cygański-Bolski), Międzynarodowego Konkursu Muzycznego ARD w Monachium (Trio Orelon) czy Estrady Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (Piotr Orlow).
Młodzi artyści zaprezentują się w różnych formach muzykowania: z samodzielnym recitalem wystąpią pianiści – wspomniany już Piotr Orlow oraz Piotr Pawlak. W partiach solowych z towarzyszeniem dużych zespołów: Piotr Gieniusz wystąpi z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyrekcją Joanny Natalii Ślusarczyk, Wojciech Niedziółka i Krzysztof Wierciński wraz z Orkiestrą Kameralną Archetti pod batutą Filipa Hugeta, natomiast wokaliści – Aleksandra Blanik, Milena Joszko, Michał Ryguła i Martin Filipiak – wspierani siłami Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Katowicach prowadzonego przez Tomasza Giedwiłłę.
Nie zabraknie muzyki kameralnej: oprócz wspomnianego Tria Orelon wystąpią również towarzyszący laureatom Konkursu Spisaka Airis String Quartet czy trio akordeonowe AccoArte; w dwóch koncertach pod hasłem „Festiwalowe Debiuty i Jubileusze” młode zespoły spotkają się ze starszymi, obchodzącymi okrągłe rocznice artystycznej działalności – trio w składzie Jakub Koch, Rafał Kleszcz i Jan Wilkosz wystąpi wraz ze świętującym 25-lecie Krakowskim Triem Stroikowym (Marek Mleczko, Roman Widaszek, Paweł Solecki), natomiast Aperto Quartet spotka się z istniejącym od 10 lat Messages Quartet, by zaprezentować odrębne wizje w repertuarze kwartetowym i połączyć siły w Oktecie smyczkowym Es-dur F. Mendelssohna.
Publiczność jak zawsze może liczyć na bezpłatne wejściówki i kalendarze z programami koncertów, zawierającymi szeroki i barwny przekrój dzieł od baroku aż po współczesność.
Wszystkie niezbędne informacje dostępne są na stronie internetowej festiwalmlodych.miasto-ogrodow.eu.