Nowy numer 18/2024 Archiwum

Katowice. Rewitalizacja Doliny Pięciu Stawów i konsultacje w sprawie kolejnych terenów zielonych

Plaża, plac zabaw, krąg grillowy oraz miejsca do parkowania w Dolinie Pięciu Stawów mają powstać jeszcze przed wakacjami.

Mieszkańcy mogą także wyrazić swoje zdanie w sprawie kolejnych zielonych inwestycji: modernizacji Parku w Dąbrówce oraz placu św. Herberta na os. Witosa. Do 28 kwietnia mieszkańcy os. Witosa i Dąbrówki Małej mogą przesyłać ankiety diagnostyczne. Formularz dostępny jest zarówno elektronicznie na stronie urzędu, jak i w formie papierowej. Ten drugi można pobrać i zostawić w dzielnicowych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej (przy ul. Strzelców Bytomskich 21 B oraz ul. Witosa 18B).

Kolejnym krokiem, po opracowaniu wyników ankiety, będą spotkania, w trakcie których mieszkańcy zapoznają się z wynikami badania. Będzie to okazja do dyskusji na temat kierunków zagospodarowania. Ostatnim etapem konsultacji będą spotkania podsumowujące, w obu uczestniczyć będzie projektant, a jego zadaniem będzie przedstawienie opracowanych koncepcji celem zaopiniowania przez mieszkańców. Więcej informacji na temat obu procesów konsultacyjnych można dowiedzieć się na stronie internetowej konsultacje.katowice.eu.

Przykładem, jak może zmienić się na lepsze teren rekreacyjny, jest już Dolina Pięciu Stawów. - Już w pierwszym etapie rewitalizacji, południowo-wschodni brzeg stawu Morawa zyskał nową stanicę żeglarską, oświetlone alejki, pomost, miejsce do grillowania oraz infrastrukturę kąpielową o łącznej wartości ponad 6,5 mln zł. Teraz trwa realizacja drugiego etapu, a więc budowy kąpieliska po północnej stronie stawu Morawa, parkingu oraz alejki pieszo-rowerowej - mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

Robotnicy kończą już prace przy alei pieszej, która biegnie od stanicy harcerskiej w stronę cmentarza. Przebiega wzdłuż linii brzegowej stawu, oferując widok na Morawę i umożliwiając korzystanie z alei również przez rowerzystów, użytkowników hulajnóg czy rolek. Projekt trasy został przygotowany w taki sposób, by maksymalnie ograniczyć ingerencję w istniejącą zieleń. Trasa ma długość 900 metrów i częściowo poprowadzi śladem starej i spękanej ścieżki. Dodatkowo inwestycja w te tereny obejmuje nowe miejsca parkingowe. W miejscu dzikiego parkingu powstaje przestrzeń dostosowana nie tylko do samochodów osobowych, ale także do autokarów. Znajdzie się tu: 90 standardowych miejsc, 6 dla osób z niepełnosprawnościami oraz 3 stanowiska dla autokarów.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy