Nowy numer 20/2024 Archiwum

75 lat kościoła w Brzęczkowicach

- 75 lat to nie tylko czas istnienia tej świątyni, to ludzie, to miliony rozdanych i przyjętych Komunii, to tysiące chrztów i sakramentów, ale także pochówków - mówił w homilii ks. proboszcz Rafał Lar, który przewodniczył uroczystej Mszy Świętej, celebrowanej z okazji jubileuszu.

Początki mysłowickiej parafii  sięgają roku 1939. Poświęcono wtedy kościół tymczasowy w Słupnej, który powstał w budynku dawnej restauracji. W 1945 roku rozpoczęto budowę świątyni na brzęczkowickim wzgórzu. Pracami budowlanymi kierował ks. kan. Franciszek Maroń, ówczesny opiekun parafii. Projekt architektoniczny dostarczył Henryk Gambiec. Autorem wystroju wnętrza kościoła był artysta rzeźbiarz Henryk Burzec. Kościół powstawał w trudnych czasach stalinizmu. Ks. Maroń zmuszony był do sprzedaży własnego domu rodzinnego. Pieniądze, które w ten sposób pozyskał, w całości przeznaczył na budowę nowej świątyni.

Po zakończeniu prac budowlanych, 10 kwietnia 1949 roku kościół został poświęcony. Nadano mu imię Matki Bożej Bolesnej, co było związane z licznymi trudnościami, które pojawiały się podczas jego budowy. Na przełomie lat 80. i 90. XX w. nieopodal świątyni powstało duże osiedle mieszkaniowe, dzięki napływowi nowych mieszkańców parafia zaczęła się intensywnie rozwijać. 

Budowniczy, ks. Franciszek Maroń przeszedł na emeryturę w 1969 roku. Umarł 15 lat później, jego ciało spoczywa na przykościelnym cmentarzu. Od czasu zakończenia posługi ks. Maronia, do dnia dzisiejszego parafią zarządzało sześciu proboszczów: ks. Joachim Dziadzko, ks. Bolesław Jakubczyk, ks. Franciszek Balion, ks. Bernard Halemba, ks. Grzegorz Wita oraz ks. Rafał Lar. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy