Nowy numer 17/2024 Archiwum

Rybnik. Hoymgrube ze wsparciem marszałka

Dzięki podpisanej umowie marszałek województwa śląskiego co roku przekaże kwotę 1 mln zł w formie dotacji podmiotowej dla Zabytkowej Kopalni Ignacy.

Prezydent Rybnika Piotr Kuczera i Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski podpisali umowę o prowadzeniu Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku jako wspólnej instytucji kultury. - O niekwestionowanej pozycji i znaczeniu Zabytkowej Kopalni Ignacy w przemysłowej historii nie tylko Rybnika, ale i całego regionu świadczy jej obecność na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, którego częścią rybnicka kopalnia jest od lat - przypomina Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. - Dofinansowanie tego zabytku przez władze województwa śląskiego uzasadnia ponadregionalny charakter jego funkcjonowania, związany ściśle z dokumentowaniem dziedzictwa przemysłowego na potrzeby turystyki kulturowej - dodaje prezydent.

Umowa obowiązywać będzie przez 5 najbliższych lat, a zgodnie z jej zapisami Marszałek Województwa Śląskiego do roku 2028 przekazywać będzie co roku kwotę 1 mln zł w formie dotacji podmiotowej dla Zabytkowej Kopalni Ignacy.

Powstała w 1792 roku kopalnia Hoym, czyli mająca dziś status instytucji kultury Zabytkowa Kopalnia Ignacy, jest jedną z najstarszych kopalń węgla kamiennego w Polsce. W 2022 roku pogórniczy kompleks został laureatem głównej nagrody w konkursie organizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną. Odwiedziny w tym miejscu pozwalają się przekonać, jak kiedyś funkcjonowała kopalnia. Zwiedzający mogą zobaczyć maszyny, które jeszcze kilka lat temu służyły górnikom, a dziś odeszły do lamusa. Wieże szybowe, parowe maszyny wyciągowe, budynek nadszybia i sprężarkownia - już same nazwy brzmią intrygująco. Atrakcją dla zwiedzających jest możliwość wspięcia się na wieżę ciśnień o wysokości 46 metrów.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy