Nowy numer 17/2024 Archiwum

Pociągi pojadą szybciej między Pszczyną a Żorami

Prędkość pociągów między Żorami i Pszczyną wzrośnie z obecnych 50-60 km/h do 120 km/h dla składów pasażerskich i do 100 km/h dla towarowych. PKP PLK S.A. podpisały umowę na projekt i wykonane prac.

Zwiększy się dostęp do kolei i czas przejazdu pociągów między Pszczyną a Żorami i dalej w stronę Rybnika i granicy z Czechami oraz w kierunku Czechowic-Dziedzic, Bielska-Białej i w Beskidy. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na zaprojektowanie i wykonane prac, które podniosą standard podróży pociągiem na linii 148 Pszczyna - Żory. Wartość zadania to prawie 260 mln zł.

Przebudowa peronów między Pszczyną a Żorami pozwoli na wygodniejsze podróże ze stacji Suszec oraz przystanków Suszec Rudziczka, Suszec Kopalnia, Radostowice, Pszczyna Czarków. Obiekty zostaną podwyższone, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Będą wiaty, ławki i nowe oświetlenie. Orientację w podróży ułatwią nagłośnienie, tablice informacyjne i gabloty z rozkładem jazdy. Stacja i przystanki, dzięki pochylniom i ścieżkom naprowadzającym, będą dostosowane do obsługi osób z ograniczoną możliwością poruszania się.

Wymiana ok. 25 km torów i sieci trakcyjnej zapewni szybsze przejazdy pociągów. Prędkość, z obecnych dzisiaj 50-60 km/h zostanie podniesiona do 120 km/h dla składów pasażerskich i do 100 km/h dla towarowych. Czas przejazdu między Pszczyną a Żorami skróci się o blisko 10 minut (z 32 min do około 22 min). Na zwiększenie bezpieczeństwa wpłynie przebudowa 54 obiektów inżynieryjnych (mostów i przepustów) oraz 16 przejazdów kolejowo-drogowych.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z firmą Budimex SA na wykonanie zadania pn. „Prace na linii kolejowej nr 148 na odc. Pszczyna - Żory”. Inwestycja będzie realizowana w formule „projektuj i buduj”. Po podpisaniu umowy zostaną opracowane dokumentacja projektowa i harmonogram robót.

O zmianach w komunikacji wynikających z realizowania prac budowlanych na jednotorowej linii, PLK SA będą informować z wyprzedzeniem. Inwestycja planowana jest na lata 2024-2026. Jej wartość to prawie 260 mln zł netto. Finansowanie pochodzi ze środków Krajowego Planu Odbudowy.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy