Nowy numer 17/2024 Archiwum

Katowice. Szachy dla najmłodszych

52 nauczycieli zdobyło nowe kompetencje - wiedzą, jak uczyć podstaw gry w szachy. Katowice chcą, by uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej mogli poznać zasady tej gry.

Umiejętność gry w szachy zdaniem specjalistów wiąże się z wieloma pozytywnymi zmianami w dziedzinie innych kompetencji. Są to m.in. zdolności matematyczne i logicznego myślenia, umiejętność poszukiwania nieszablonowych rozwiązań. Gra w szachy może dawać pozytywne efekty także na polu kompetencji społecznych.

Nauczyciele zostali przeszkoleni i przygotowani do prowadzenia zajęć szachowych. Dostarczono 400 kompletów szachów i 25 szachownic demonstracyjnych. Dzieci oraz nauczyciele biorący udział w projekcie otrzymali również książki, w sumie 800 egzemplarzy, zintegrowanych z platformą internetową. - Katowice jako jedno z pierwszych dużych miast wprowadzają edukację poprzez szachy na taką skalę. Patrząc na szachową mapę świata bardzo cieszę się, że jesteśmy jednym z pionierów w tej dziedzinie. Co ważne, katowicki projekt powstawał w oparciu o doświadczenia najlepszych ekspertów w tej dziedzinie. Przed wprowadzeniem projektu współpracowaliśmy i konsultowaliśmy się zarówno z Garry Kasparowem jak i Judit Polgar. Z takim zapleczem merytorycznym i zaangażowaniem specjalistów wielokrotnego Mistrza Polski, Hetmana GKS Katowice jestem pewien, że wprowadzenie edukacji przez szachy w katowickich szkołach da długofalowe efekty w podwyższeniu wyników naukowych osiąganych przez uczniów naszych szkół - mówi Łukasz Turlej, katowiczanin, Sekretarz Generalny Międzynarodowej Federacji Szachowej.

Wdrażanie programu pilotażowego podsumował Mistrz Międzynarodowy Grzegorz Masternak, koordynator projektu. - Nie wiedzieliśmy jak pomysł zostanie odebrany przez dyrektorów i nauczycieli. Frekwencja zaskoczyła nas bardzo pozytywnie, ale również wiązała się z wyzwaniami. Dzięki współpracy z UNICEF, miastem Katowice i partnerami, czyli Mokate i Chessgrow, wyposażyliśmy w sprzęt szachowy oraz podręczniki wszystkie dzieci biorące udział w projekcie. Udało się dostarczyć znacznie więcej sprzętu niż początkowo planowaliśmy. Co warto podkreślić, część szkół kontynuuje projekt po zakończeniu pilotażu. To bardzo nas cieszy i pokazuje potrzebę kontynuacji w kolejnych latach - powiedział.

- Sportowa rywalizacja uczy i rozwija - szczególnie w przypadku szachów, które nie tylko znakomicie wpływają na umiejętność logicznego myślenia oraz przewidywania, ale też uczą szacunku do rywala. Gra w szachy zawsze, niezależnie od wyniku, kształtuje charaktery młodych zawodników. Dlatego zrealizowaliśmy w Katowicach kolejny szachowy projekt, który promował tę dyscyplinę sportu. Prawie 800 uczniów to wynik, który daje dużą satysfakcję - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Zadanie zrealizowane zostało przez Klub Szachowy HETMAN w oparciu o darowiznę Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci ,,UNICEF”.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy