Nowy numer 17/2024 Archiwum

Wspaniałe buki z Lasu Murckowskiego zyskają ochronę

Powstaną tam między innymi Aleja Buków oraz dwa zespoły przyrodniczo-krajobrazowe. 216 buków zyska ochronę, z czego 30 będzie ustanowionych pomnikami przyrody.

Ochronę zyska 216 buków rosnących w Lesie Murckowskim. Wiele z nich ma już ponad 150 lat.

- Las Murckowski, jeden z dwóch rezerwatów przyrody w Katowicach, został powiększony o ponad 40 ha, zyskał także otulinę, która stanowi dodatkową ochronę przed możliwością negatywnego oddziaływania czynników zewnętrznych w przyszłości. Teraz czas na kolejne działania, m.in. nadanie bukom statusu drzewa ekologicznego, a także utworzenie Alei Buków oraz dwóch zespołów przyrodniczo-krajobrazowych - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Dzięki porozumieniu miasta z katowickim Nadleśnictwem buki wskazane przez społeczników będą miały status tzw. drzew ekologicznych. Każde takie drzewo będzie oznaczone literą "E" i dzięki nadaniu statusu drzewa ekologicznego, zgodnie z wewnętrznym zarządzeniem Nadleśnictwa, będzie ono podlegać pielęgnacji i ochronie przez leśników.

Jednocześnie w ramach współpracy z Nadleśnictwem miasto Katowice ustanowi 30 najbardziej wartościowych - z punktu widzenia przyrodniczego - buków pomnikami przyrody. To 24 drzewa wyznaczone przez społeczników oraz 6 drzew dodatkowo wskazanych przez leśników. Będą one, w myśl ustaleń, tworzyć swoistą Aleję Buków, a tym samym podkreślać wyjątkowy walor Lasu Murckowskiego - ważny nie tylko dla dzielnicy, ale dla całego miasta.

- Z 216 drzew wybraliśmy 30 wyjątkowych okazów, które są dostępne dla mieszkańców i utworzą aleję. Oprócz buków znajdują się tam na przykład jesion, olsza i jawor. Trzy lata temu zawnioskowaliśmy o zwiększenie o ponad 40 ha terenu rezerwatu. Myśląc o dostępności tych terenów dla mieszkańców, chcemy obok stworzyć dwa zespoły przyrodniczo-krajobrazowe. Gdyby to był rezerwat, wiązałoby się to z szeregiem ograniczeń, w tym z zakazami ruchu, zbioru grzybów i innych płodów runa leśnego, co znacznie ograniczyłoby dostępność dla mieszkańców - mówi Stanisław Jeziorański, nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice.

Trzecim elementem pakietu jest nadanie dwóm obszarom leśnym statusu zespołu przyrodniczo-krajobrazowego. Pismo z prośbą o to wpłynęło do Urzędu Miasta. Zgodnie z planami, stosowny projekt uchwały ma zostać przygotowany na marcową sesję Rady Miasta. Pierwszy obszar obejmuje 117 ha. Proponowana nazwa ZPK to Mrokwa. Drugi będzie obejmował obszar 36 ha. Proponowana nazwa to Siągarnia. W sumie oba ZPK będą stanowić obszar o powieszeni 153 ha. Nazwy zaproponowane przez Nadleśnictwo Katowickie zostaną skonsultowane z mieszkańcami Murcek i miejscową Radą Dzielnicy.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy wyznacza się w celu ochrony wyjątkowo cennych fragmentów krajobrazu naturalnego i kulturowego, dla zachowania jego wartości przyrodniczych, kulturowych i estetycznych. Zalicza się go do obiektowych, czyli indywidualnych form ochrony przyrody.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy