Nowy numer 09/2024 Archiwum

W Watykanie trwa spotkanie nt. formacji kapłańskiej

- Oprócz konferencji przewidziane zostały także chwile modlitwy, czas na osobistą refleksję i spotkania w grupach językowych - mówi ks. Tomasz Wojtal, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Katowicach.

Prawie tysiąc uczestników, w większości osób duchownych, bierze udział w spotkaniu poświęconym stałej formacji kapłanów, które od 6 do 10 lutego odbywa się w Watykanie. Archidiecezję katowicką reprezentuje ks. Tomasz Wojtal, kanclerz Kurii Metropolitalnej. Hasłem spotkania są słowa św. Pawła z Drugiego Listu do Tymoteusza: "Abyś rozpalił na nowo charyzmat Boży, który jest w tobie" (por. 2 Tm 1, 6).

- Organizatorzy zaproponowali sprawdzone podczas trwającego Synodu o synodalności metodę aktywnego słuchania i dzielenia się. Oprócz konferencji specjalistów i ekspertów z całego świata przewidziane zostały także chwile modlitwy, czas na osobistą refleksję i spotkania w grupach językowych - tłumaczy ks. Wojtal. Dodaje też, że znalazł się w grupie z rektorem seminarium w Pradze, misjonarzem posługującym w Mongolii, księdzem odpowiedzialnym za formację stałą we włoskiej diecezji Genua, oraz byłym rektorem seminarium w Rumunii. - Chociaż przeżywamy naszą posługę w bardzo różnych kontekstach kulturowych i geograficznych, to jednak problemy i wyzwania pozostają podobne. Wspólne poszukiwanie rozwiązań jest bardzo ubogacające.

W czwartek rano uczestnicy kongresu spotkali się z papieżem Franciszkiem. - W swoim słowie Ojciec Święty zwrócił uwagę na trzy wymiary, które powinny być nieustannie rozwijane w życiu i posłudze księży. Są to radość Ewangelii, przynależność do ludu i wielkoduszność służby. Podkreślił, że sercem formacji stałej jest przede wszystkim dar przyjaźni z Jezusem, który uwalnia od smutku indywidualizmu i ryzyka życia bez sensu, bez miłości i bez nadziei. Papież dużo mówił o człowieczeństwie księdza. Zaznaczył, że świat potrzebuje kapłanów w pełni ludzkich, zdolnych do dobrych, dojrzałych relacji - relacjonuje ks. Wojtal.

Prefekt Dykasterii ds. Duchowieństwa, która wraz z innymi urzędami Kurii Rzymskiej przygotowała spotkanie, zaznaczył, że kapłani na całym świecie potrzebują dziś szczególnego wsparcia. W rozmowie z Radiem Watykańskim zapowiedział też powstanie specjalnej strony internetowej, „dzięki której kapłani z całego świata będą pomagać sobie wzajemnie, aby wspólnie iść naprzód”. Zwrócił także uwagę na największe trudności i wyzwania dla formacji kapłańskiej: osamotnienie i zeświecczenie współczesnego świata. - W tym kontekście, aby móc iść naprzód, potrzebna jest troska o siebie nawzajem, o kapłanów zarówno w starszym wieku, jak i młodych i to staje się wzajemnym darem, ponieważ przeżywanie rzeczywistości domowej i rodzinnej między księżmi pomaga we wzajemnej trosce i daje świadectwo na zewnątrz - stwierdził.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy