Nowy numer 17/2024 Archiwum

Katowice. Inauguracja Miejskiego Programu Edukacji Klimatycznej

"Klimatyczne Katowice" opracował zespół składający się z nauczycieli szkolnych i akademickich oraz przedstawicieli Urzędu Miasta Katowice i radnych. Pilotaż właśnie rozpoczął się w pięciu placówkach.

Nowa propozycja dla szkół skupia się na działaniach w czterech podstawowych obszarach tematycznych: bioróżnorodność, antropogeniczne zmiany klimatu, krytyka konsumpcjonizmu, transformacja energetyczna. Program został opracowany z myślą o uczniu klasy VII szkoły podstawowej. Treści w nim zawarte mają pomóc młodym ludziom zrozumieć wpływ degradacji środowiska na ich funkcjonowanie w przyszłości oraz zbudować zaangażowanie w działania na rzecz krzewienia kultury ekologicznej. Podczas czwartkowej inauguracji programu, w oparciu o zawarte w nim scenariusze równolegle poprowadzone zostały przez nauczycieli praktyków 3 lekcje: z fizyki, z chemii oraz języka polskiego.

- Edukacja klimatyczna jest częścią edukacji ekologicznej, wychodzi ona jednak poza pojęcia ochrony środowiska i nauki postaw prośrodowiskowych. Skupia się przede wszystkim na tematyce ochrony klimatu, wpływie czynników naturalnych i działalności człowieka na jego zmiany, możliwościach przystosowania się do tych zmian oraz na skutkach globalnego ocieplenia. Pomaga młodym ludziom zrozumieć wpływ degradacji środowiska przyrodniczego na ich przyszłość, rozszerza wiedzę, umiejętności i rozwija postawy potrzebne do skutecznego działania i odpowiedzi na globalne wyzwania - tłumaczy Beata Urych, naczelnik wydziału klimatu i energii w Urzędzie Miasta Katowice.

- W Katowicach od lat działamy na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu i adaptacji do ich konsekwencji. Oprócz takich projektów jak budowa zbiorników retencyjnych i modernizacja systemów odprowadzania wody z ulic, to również między innymi kolejne zielone przystanki lokalizowane na terenie miasta, zazielenienie miejsc o wysokim stopniu urbanizacji, jak ulice w centrum: Dworcowa, Warszawska czy aleja Korfantego. Trwa modernizacja i tworzenie nowych parków, realizujemy także projekty z Zielonego Budżetu. Do tych działań dokładamy edukację najmłodszych, bo to od nich zależy i do nich należy przyszłość - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Program uzupełniają zajęcia praktyczne zaproponowane przez Centrum Edukacji Ekologicznej przy Zespole Szkół nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza w Katowicach-Murckach - m.in. warsztaty o tematyce przyrodniczej i zajęcia w terenie. W czwartek w Katowicach rozpoczął się pilotaż programu, w którym bierze udział 5 placówek: Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki, Szkoła Podstawowa nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi im. Fryderyka Chopina w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 13, Szkoła Podstawowa nr 12 im. I. J. Paderewskiego w Zespole Szkół i Placówek nr 1, Szkoła Podstawowej nr 33 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Ligonia i Szkoła Podstawowa nr 53 im. S. Żeromskiego. Od września tego roku programem mają być objęci wszyscy siódmoklasiści.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy