Archidiecezja. "Pro Ecclesia et Pontifice" dla Zygmunta Brachmańskiego

W imieniu metropolity katowickiego medal wybitnemu twórcy rzeźb sakralnych wręczył w niedzielne popołudnie bp Marek Szkudło.

Uroczystość przekazania medalu odbyła się w domu pana Zygmunta, tuż po Mszy św., w której uczestniczyła najbliższa rodzina.

Wręczając medal biskup Marek Szkudło podkreślił, że artysta zostawił po sobie trwały ślad. – Dzięki jego rzeźbom wielu ludzi mogło, i nadal może, doświadczyć sacrum, a przez to, zbliżyć się do Boga – mówił. Odczytał także słowo skierowane do twórcy przez abp. Adriana Galbasa. Metropolita katowicki podkreślił, że papieski medal jest wyrazem wdzięczności lokalnego Kościoła. Zaznaczył także, że "długoletnia, twórcza i piękna współpraca" zaowocowała dziełami w wielu śląskich świątyniach. Służą one nie tylko współczesnym, ale pozostaną także dla następnych pokoleń.

Pismo papieskie przyznające medal "Pro Ecclesia et pontifice" panu Zygmuntowi Brachmańskiemu   Pismo papieskie przyznające medal "Pro Ecclesia et pontifice" panu Zygmuntowi Brachmańskiemu
ks. Rafał Bogacki /Foto Gość


Zygmunt Brachmański ma na swoim koncie liczne prace związane z tematyką religijną, jest autorem wystroju ponad 30 kościołów w całej Polsce. – Tworzyłem z potrzeby serca. Jak projektowałem i wykonywałem jakiś temat, to wpadałem w trans twórczy. Byłem ogromie przejęty tym, co tworzę. Do głębi to przeżywałem. Wiedziałem, że tylko w ten sposób będę mógł wyrazić to dobrze w formie rzeźbiarskiej. Ale najpierw dzieło musiało powstać w głowie. To tworzenie nierozdzielnie związane było z modlitwą – wyjaśniał przed laty w rozmowie z "Gościem Niedzielnym".

Na swoim koncie artysta ma też wiele pomników, zarówno religijnych, jak i świeckich. – Najbardziej dumny jestem ze św. Jana Pawła II w Piekarach – przekonywał we wspomnianej rozmowie. Wojciech Korfanty z pl. Sejmu Śląskiego czy pobliski Obelisk Orłów Śląskich (róg ulic Jagiellońskiej i ul. Józefa Lompy) powstały właśnie według zamysłu Zygmunta Brachmańskiego.

Uhonorowany medalem artysta jest także autorem koncepcji wielu statuetek i nagród, m.in. Złotej Maski, Śląskiego Wawrzynu Literackiego, Lauru Konrada czy Lux ex Silesia.

Artysta pochodzi z Rydułtów, gdzie urodził się w 1936 roku. Jest absolwentem Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w 1959 roku. W listopadzie 2023 roku Zbigniew Brachmański został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznanym przez Ministerstwo Kultury i dziedzictwa Narodowego, najwyższym wyróżnieniem jakie może otrzymać artysta w Polsce.

Medal "Pro Ecclesia et Pontifice" jest przyznawany jako dowód uznania za oddaną pracę na rzecz wspólnoty Kościoła. Wniosek w tej sprawie na ręce papieża składa biskup diecezji.

Medal "Pro Ecclesia et pontifice" dla pana Zygmunta Brachmańskiego   Medal "Pro Ecclesia et pontifice" dla pana Zygmunta Brachmańskiego
ks. Rafał Bogacki /Foto Gość
« 1 »