Nowy numer 08/2024 Archiwum

Biskupi Metropolii Górnośląskiej spotkali się w Kamieniu Śląskim

Tematem obrad były m.in. Synod o synodalności, kształt formacji seminaryjnej oraz możliwe, nowe modele seminarium. Rozmawiano także o formacji stałej prezbiterów, a także trudnościach, z jakimi spotykają się duchowni oraz o sposobach radzenia sobie z nimi.

Spotkanie, odbyło się z inicjatywy metropolity katowickiego. Wzięli w nim udział abp Adrian Galbas, bp Sławomir Oder (biskup diecezji gliwickiej) oraz biskupi pomocniczy: Marek Szkudło, Adam Wodarczyk, Grzegorz Olszowski z Katowic, Andrzej Iwanecki z Gliwic oraz Rudolf Pierskała i Waldemar Musioł z Opola. W obradach uczestniczyli także rektorzy dwóch seminariów duchownych, ks. Krzysztof Matuszewski (rektor Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach), ks. Wojciech Maciążęk (rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu), a także ks. Grzegorz Strzelczyk, odpowiedzialny za formację prezbiterów w archidiecezji katowickiej.

Spotkania pasterzy Metropolii Górnośląskiej odbywają się regularnie. W jej skład wchodzą: archidiecezja katowicka, diecezja gliwicka i diecezja opolska.

Kodeks Prawa Kanonicznego zaznacza, że „do zebrania biskupów regionu kościelnego należy ożywianie współpracy i wspólnej działalności pasterskiej w ramach regionu” (Kan. 434).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy